CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan Fahrettin Altun’a sert sözler! ‘Vitaminsiz Goebbels…’

CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan Fahrettin Altun’a sert sözler! ‘Vitaminsiz Goebbels…’
A- A+

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde deprem felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuşmasında 'Asrın felaketi' ifadesine, 'Bu ülke için asrın felaketi tek adam rejimidir, Erdoğan'dır.' diyerek tepki gösteren Kılıçdaroğlu, Fahrettin Altun'a 'vitaminsiz Goebbels' dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'daki CHP Genel Merkezi'nde, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında 'Asrın felaketi' ifadesine, “Bu ülke için asrın felaketi tek adam rejimidir, Erdoğan'dır” diyerek tepki gösteren Kılıçdaroğlu, Fahrettin Altun'a “vitaminsiz Goebbels” dedi.

Fahrettin Altun Kılıçdaroğlu'nun sözlerini yanlış anladı

"YSK SEÇİM ERTELEME TALEP EDERSE 'DARBE' KABUL EDERİZ"

“Açık ve net söylüyorum, seçimler zamanında yapılacak' diyen CHP lideri, 'Anayasa çok açık, afette seçim ertelenemez. TBMM’de de YSK’da da afet halinde seçimi erteleme diye bir olay yoktur, böyle bir yetki de yoktur. Söylüyorum, aklınızdan bile geçirmeyin. Bunu YSK talep ederse demokrasiye darbe talebinde bulunmuş olur” ifadelerini kullandı.

"VİTAMİNSİZ GOEBBELS"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a yüklenen Kılıçdaroğlu, “İletişim Başkanlığı hemen en çok takipli hesapları satın almaya başladı. 'Asrın felaketi' kampanyasını öne sürdüler, bir video devreye soktular, belgesel sesiyle kendilerini aklamaya çalıştılar. Aslında biz bu İletişim Başkanlığını daha önce de incelemiştik bu 'Vitaminsiz Goebbels' bunları bir defa yapmadı. 'Yeni ekonomi modeli' dediler işsizlik fırladı, 'enflasyonla topyekün mücadele' dediler enflasyon fırladı, 'Türkiye yüzyılı' dediler şimdi asrın felaketini konuşuyorlar. Erdoğan ve emrindeki İletişim Başkanlığı, Erdoğan ne zaman batırırsa hemen bir reklam servis etmeye başlıyor” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Deprem bölgesini karış karış gezdim. Gördüklerimi unutamıyorum. Gecelerdir uyumak mümkün değil. Duygularım karmakarışık. Devlet nerede diye haykıranları duydum. Kulaklarımdan silinmiyor.

Acım tarifsiz. Deprem bölgesi karış karış gezdim. Duygularım karmakarışık. Ailesiz kalan çocuklar gördüm, evlat kaybetmiş anneler gördüm. Babalarla ağladım. Enkaz altında kalan sevdiklerinin sesini duyan çaresiz kalan kadınların feryadını dinledim. Devlet nerede diye haykıranları gördüm, her gittiğim bölgede. Bunlar kulaklarımdan silemiyorum. Tedbirsizlik, sorumsuzluk, rüşvet her türlü sorumsuzluktan kaçma. Açıkça söylüyorum, vatandaşlarımızın kanı bu iktidarın elindedir. Sorumlusu tek adam rejimidir.

"NASIL BİR KORKAKLIKTIR KENDİ ASKERİNDEN KORKMAK"

Asla koordine olamadılar. İnsanlarımız ölürken onlar nasıl bu işi siyaset üssüne taşırız diye özel çaba harcadılar. Nasıl bir korkaklıktır kendi askerinden korkmak. Asker bu konuda deneyimlidir. İlk 12 saat içerisinde işleri çözecek kapasiteye sahip ama askeri beklettiler. Zaten olmayan akli melekelerini kaybettiler. Tüm koordine sosyal medyaydı. Sosyal medyaya yasak getirdiler, ağırlaştırdılar. Soru soran gençler, gazetecileri, bilim insanlarını gözaltına aldılar. Haber kanallarına sorumluluğu hafifletme talimatı verdiler. Vatandaşlarımızın önünden mikrofonları çektiler. Onlara göre senin kader planında molozlar var.

Erdoğan çıkmış 'Bana bir yıl daha verin' mesajıyla ortada geziniyor. Erdoğan bu ülke sana tam 20 yıl verdi. Bu saatten sonra sana bir yıl değil, bir saat bile veremez.

Deprem aslında bu köhnemiş zihniyetin ve beceriksiz sistemin de yıkılışı. Ama Türkiye’nin büyük bir değişime ihtiyacı var. Deprem aslında bu köhnemiş zihniyetin ve beceriksiz sistemin yıkılışı. Türkiye’nin büyük bir değişime ihtiyacı olduğunu ifade ettim.

Bana Vicdansız Bir Medya Verin, Size Bilinçsiz Bir Halk Sunayım

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'vitaminsiz Goebbels' sözlerinin ardından Hitler'in Propaganda Bakanı Joseph Goebbels siyasette gündem oldu.

Hitler'in Propaganda Bakanı olan Joseph Goebbels, siyaset tarihinde kurduğu 'yalana dayalı kara propaganda' sistemi ile hatırlanıyor.

Paul Joseph Goebbels, 29 Ekim 1897'de Almanya, Düsseldorf yakınlarındaki Mönchengladbach'ın güneyinde bir sanayi kasabası olan Rheydt'de doğdu. Goebbels, Albertus Magnus Society'nin bursuyla Bonn, Würzburg, Freiburg ve Münih üniversitelerinde edebiyat ve tarih okudu.

HİTLER'LE GÖRÜŞTÜ HIZLA YÜKSELDİ

Goebbels Nazi Partisi'yle ilk defa 1923 yılında tanıştı. 1924'te Rheinland'da Nasyonal Sosyalist Özgürlük Partisi'nin kurucularından olarak Völkische Freiheit gazetesinin yayın yönetmeni oldu. 1925'te Nazi Partisi'ne girdi. Kısa zamanda  parti içinde hızla yükseldi. Nisan 1926'da Adolf Hitler'le baş başa görüştükten sonra partinin Berlin bölge sorumluluğuna atandı. Nazi gazeteleri ve SA'nın yardımlarıyla yerel sosyalist ve komünist partilere dair kışkırtıcı yazılar kaleme aldı. Sonrasında Nationalsozialistische Briefe gazetesinin yazı işleri müdürü oldu. 28 Ekim 1926'dan itibaren NSDAP'nin Berlin Brandenburg Gau Yöneticisi ve Der Angriff gazetesinin yayın yönetmeni oldu.

Joseph Goebbels 9 Kasım 1926'da NSDAP'nin Büyük Berlin Bölgesi Gau Yöneticisi olup partide hızla yükselerek 20 Mart 1928'de Parlamento'ya (Reichstag) girdi. 1930'dan itibaren NSDAP'nin Reich Yöneticisi rütbesinde Reich Propaganda Sorumlusu oldu.

Nazi Propaganda Bakanı Goebbels'in sekreteri 106 yaşında öldü - BBC News Türkçe

1933 yılında Nazilerin iktidara gelmelerinin ardından 13 Mart 1933'te "Kamuoyunu Bilgilendirme ve Propaganda Bakanı" oldu. İlk işlerinden biri Yahudiler ve Nazi karşıtı yazarlar tarafından yazılmış 20 binden fazla kitabı 10 Mayıs 1933'te Berlin'in Bebel Meydanı'nda yaktırmak oldu. Sonrasında zamanla Almanya'daki bütün haber kaynakları üzerinde tam kontrol sağladı.

Şubat 1933'te Hitler, Versailles Antlaşması'na aykırı olduğu için, ilk başta gizli de olsa, yeniden silahlanmanın başlatılması gerektiğini duyurdu. Bir yıl sonra askeri liderlerine 1942'nin doğuda savaşa gitmek için hedef tarih olduğunu söyledi. Goebbels, Almanya'nın yayılmacı politikalarının destekçilerinden biriydi.

MEDYAYI KONTROL EDİYORDU
Propaganda Bakanlığı işgal edilen ülkelerin yayın tesislerini devraldı ve halkın güvenini kazanmanın bir yolu olarak mevcut spikerleri kullanarak hazırlanan materyalleri yayınlamaya başladı. Hem yerel hem de işgal edilen ülkelerdeki medyanın çoğu yönü Goebbels ve departmanı tarafından kontrol ediliyordu.

Bu süreçte parti mitingleri, konuşmaları ve gösterileri devam etti; radyoda konuşmaları yayınlandı ve 1500 mobil film kamyoneti kullanılarak kısa propaganda filmleri yapıldı. Hitler, savaş ilerledikçe daha az halka açık gösterim ve yayın yaptı, bu nedenle Goebbels, Alman halkı için giderek artan bir şekilde Nazi rejiminin sesi haline geldi. Mayıs 1940'tan itibaren Das Reich'da yayınlanan ve daha sonra radyoda yüksek sesle okunan başyazılar yazdı. Radyodan sonra filmleri en etkili propaganda aracı olarak gördü.

Goebbels, 1942'nin sonlarında filmlerin yüzde 20'sinin propaganda ve yüzde 80'inin hafif eğlence olması gerektiğine karar vererek, radyo ve filmde halk için üretilen "eğlenceli materyallere" sahip olmak için değişiklikler yaptı.

16 Kasım 1942'de, Gau'nun Reich Savunma Komiseri olarak atandı. 15 Ocak 1943'te Hitler, Goebbels'i yeni oluşturulan Hava Saldırısı Hasar Komitesi'nin başına atadı.

Goebbels, Hitler Almanyası'nın savaşı kaybetmesinin kesinleşmesinin ardından intihar ederek hayatına son verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •