El Nino kışı geliyor! Uzman isim kar yağışı için tarih verdi...

El Nino kışı geliyor! Uzman isim kar yağışı için tarih verdi...
A- A+

Sıcaklıkların yüksek seyirde gitti yaz aylarının ardından El Nino için uyaran uzmanlar kışın sert ve yağışlı geçeceğini hatırlatmaya devam ediyor. Türkiye'ye düşecek ilk kar için tarih verildi. İşte detaylar...

Yaz ayları kurak ve sıcak geçti, kış ayları öncesi yağış beklentisi arttı. Meteorolojik verileri değerlendiren uzmanlar bu yıl El Nino hava akımının etkili olduğuna dikkati çekti.

Meteorolojik verilerin ne söylediğini Afyonkocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, TRT Haber'e anlattı.

BOL YAĞIŞ VE SERT SOĞUKLAR GELİYOR...

El Nino’nun etkili olduğu yıllarda Türkiye’nin bol yağış aldığını söyleyen Bozyurt, “Bazı El Nino yıllarında bol yağışlı fakat ılık olmuş. Bazı El Nino yıllarında ise yine bol yağışlı fakat soğuk olduğunu görüyoruz” dedi.

Bu seneki modellerin Türkiye için ne gösterdiğini yorumlayan Bozyurt, şöyle konuştu:

“Bu sene özellikle sonbahar ve kış mevsimi bol yağışlı ve soğuk olacak gibi görünüyor. Özellikle kasım ayından itibaren. Şimdi önümüzde ekim ayının ortasına kadar kısa bir kurak dönem var. Ekimin ortasından sonra yeniden yağışlı bir sistemin ülkemize sokulacağını düşünmekteyim.”

Ekim ayında daha çok yağmur şeklinde yağışlar beklediğini belirten Bozyurt, ayın 15-20’sine dikkat çekti:

İLK KAR İÇİN TARİH VERİLDİ...

“Balkanlar üzerinden gelecek olan sistem soğuk ve yağışlı olacak gibi duruyor. Bu durumda yurdun iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı bekliyorum.

Ekim'in 27-29’unda yine kuzeyden ciddi bir sistem bekliyorum. Hatta bu sefer, eğer sapmazsa, Cumhuriyet Bayramı dönemlerinde hava sıcaklıkları hissedilir derecede azalacak. İç kesimlerde belki mevsimin ilk karı da yağabilir diye düşünüyorum. Mesela Ankara, Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya gibi bazı şehirlerde sezonun ilk karı yağabilir."

“7-10 Kasım arasında yine çok ciddi bir soğuk hava kütlesi bekliyorum” diyen Bozkurt, bu soğuk hava sisteminin de kar yağışı getirebileceğini belirtti.

Soğuk ve kar yağışlı günlerin ardından ise pastırma yazının geleceğini dikkat çekti:

“11 Kasım gibi yine bir yüksek basınç gelecek. Bir hafta ila 10 gün mevsim normalleri civarında veya biraz da mevsim normalinin üzerine çıkacak bir hava sıcaklığı olabilir. Buna halk arasında pastırma yazı adını veriyoruz. Pastırma yazları genelde 2-3 hafta sürer. Ama bu yıl ben çok uzun sürmesini beklemiyorum. Yani bir hafta 10 gün kadar olacak gibi görünüyor.”

Barajlardaki su seviyesinin alarm noktasında olduğu İstanbul’da kuraklık endişe verici bir durum. Ancak meteorolojik tahminlere göre bu, sonbahar ve kış yağışları ile yerini iyimser bir tabloya bırakabilir. Bozyurt İstanbul'a yönelik önümüzdeki döneme ilişkin verileri şöyle yorumladı:

“Genelde yurdun kuzeybatı bölgelerinde bu kış yağışlı geçecek. Ama İstanbul ve çevresinde aralık ayına kadar çok üst seviyede yağışlar görülmüyor. Aralıktan itibarense yoğun yağışlar bekliyorum. Ocak ve şubat aylarında da deniz etkili kar yağışları olabilir.

Karın su tutma kapasitesi çok fazla ve dolayısıyla kar erimelerinde potansiyel su ortaya çıkıyor. Barajlarda da çok olumlu bir etkisi var. Bunun dışında bir de kar havadan amonyağı da indiriyor ve toprağın daha verimli olmasını sağlıyor.”

El Nino Kışı Nedir?
El Nino kışı, El Nino olayının en güçlü olduğu dönem olan Aralık-Ocak-Şubat aylarını kapsayan bir kavramdır. Bu dönemde, Pasifik Okyanusu’nun doğu ve orta kesimlerindeki deniz suyu sıcaklığı normalden 0.5°C veya daha fazla artar. Bu da atmosferdeki basınç farklarını ve rüzgarları değiştirir. Bu değişimler, dünyanın farklı bölgelerindeki iklimi etkiler.

El Nino kışı, Türkiye’nin iklimini de etkiler. Genel olarak, El Nino kışları Türkiye’de soğuk ve karlı geçer. Bunun nedeni, El Nino’nun Akdeniz üzerindeki alçak basınç sistemini zayıflatması ve Balkanlar üzerindeki yüksek basınç sistemini güçlendirmesidir. Bu durum, Türkiye’ye soğuk hava akımının gelmesine neden olur.

El Nino Kışı Ne Zaman Başlayacak?
El Nino kışının ne zaman başlayacağı, Pasifik Okyanusu’ndaki sıcaklık değişimlerinin ne zaman gerçekleştiğine bağlıdır. Meteoroloji uzmanlarına göre, bu yıl El Nino olayının güçlenmeye devam edeceği ve Kasım ayında zirveye ulaşacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla, El Nino kışının da Kasım ayında başlayacağı ve Ocak ayına kadar devam edeceği öngörülüyor.

El Nino kışının başlamasıyla birlikte, Türkiye’de erken ve yoğun kar yağışları bekleniyor. Özellikle Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde kar kalınlığının normalin üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, hava sıcaklıklarının da mevsim normallerinin altında seyredeceği öngörülüyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •