Soçi'de kritik zirve... Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tahıl koridoru devam etmeli..!"

Soçi'de kritik zirve... Cumhurbaşkanı Erdoğan:
A- A+

Rusya'nın Ukrayna tarım ürünlerinin dünya piyasalarına ulaşmasını sağlayan tahıl anlaşmasını üçüncü kez uzatmayacağını açıklamasının yankıları sürüyor. Dünya genelinde milyonlarca kişinin tahıla ulaşmasını sağlayacak anlaşmanın yeniden devreye girebilmesi için gözler Türkiye'de. Soçi'deki Erdoğan - Putin zirvesi sona erdi. Görüşme sonrası iki lider kameraların karşısına geçti. Erdoğan 'tahıl koridoru devam etmeli' mesajı verdi ve 'Bu kapsamda yeni teklif paketi hazırladık. Birleşmiş Milletler'in yeni çalışmasıyla netice alınacağını umuyorum' dedi. Putin ise yaptırımlarının kalkması durumunda anlaşmaya hazır olduklarını belirtti.

Dünya'nın gözü Rusya'nın Soçi kentindeki kritik zirvede. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi'deki görüşmesi sona erdi.

Kritik zirve sonrası iki lider kameraların karşısına geçti ve önemli açıklamalara imza attı.

Erdoğan, Kıymetli dostum Sayın Putin'e nazik daveti için tekrar teşekkür ediyorum. Bu vesile ile deprem ve yangınlarda sergiledikleri dayanışma için teşekkür ediyorum. Sayın Putin ile daima yakın telefon diplomasisi ile yakın temas içinde oldu. Çok boyutlu işbirliğimizi geliştirmek için atılacak adımları değerlendirdik' dedi.

'İkili ticari hacmimiz için 100 milyar olarak belirlediğimiz hedefe emin adımlarla ilerliyoruz' diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti;

'Üzerinde özellikle durduğumuz konulardan biri Karadeniz Girişimi'nin yeniden canlandırılması oldu. Karadeniz girişimi küresel gıda krizi ile mücadelede anahtar rol oynadı. Afrika gibi ülkeler için bir nefes borusu oldu. Gündeme gelen alternatif öneriler güvenli ve kalıcı bir model sunamamıştır. Rusya'nın girişimin canlanması için sunduğu şartları biz de dile getiriyoruz. Eksiklerin giderilmesi ve girişimin devam etmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu kapsamda yeni teklif paketi hazırladık. Birleşmiş Milletler'in yeni çalışmasıyla netice alınacağını umuyorum. Türkiye olarak beklentileri karşılayacak bir çözüme kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum.'

Devam eden çatışmaların bir an önce uluslararası hukuk temelinde sonlandırılmasını arzuladığının altını çizen Erdoğan, 'Taraflar arasında doğrudan müzakerelere daha önce ev sahipliği yaptık, bu konuda elimizden geleni yapmaya yine hazırız' dedi.

Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

'Sayın Putin ile diğer küresel gelişmeleri de ele aldık. Rusya ile yakın temasımız bölgesel ve küresel sorunların çözümüne katkıda bulunmaya devam edecektir. Akkuyu son şiddeti ile yürüyor ikinci bir adım olarak Sinop santralini bugün ele aldık. Atılan adımlarla Türkiye sınıf atlayacaktır. Sayın Putin'e bir kez daha teşekkür ediyorum. Ziyaretimin ülkelerimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.'

Erdoğan 'Şu an itibari ile Karadeniz Tahıl Koridoru'nda en az gelişmiş ülkelere gönderilecek tahıl önemli. Buradan çıkacak tahılın yüzde 44'ü Avrupa ülkelerine gidince Rusya bunu haklı olarak olumlu bakmıyor. Bugünkü yaptığımız görüşmede Sayın Putin 1 milyon ton fakir ülkelere bu tahılı göndermeye varız. Bunun tüm çalışmalarını yaptık, adım atmaya hazırız dediler. Biz de üzerimizde düşeni yapmaya hazırız. Bu tahılı öğüterek un şeklinde fakir Afrika ülkelerine gönderebiliriz dedik. Bu konuda mutabık kaldık' dedi.

Erdoğan Katar'ın girişimi ile ilgili ise 'Katar, fakir az gelişmiş Afrika ülkelerine tahılın un haline getirilerek gönderilmesi konusunda yardımcı olmak istiyor. Umut ediyoruz ki bu ülkelere tahılı gönderebiliriz' değerlendirmesinde bulundu.

Putin karşılıklı ticaret hacminin arttığına vurgu yaptı. Rus lider 'Bugün güvenlik, ekonomi siyaset, kültür, insani alanlardaki iş birliğimizi uluslararası gelişmeleri değerlendirdik. Karşılıklı ticaret hacmimiz artıyor. Akkuyu Nükleer Santrali devam ediyor. 25 bin Rus ve Türk mühendis ve işçi, ilk ünite önümüzdeki sene hayata geçsin diye gece gündüz çalışıyor' dedi.

'Doğalgaz konusunda da etkin bir işbirliği yapıyoruz' diyen Putin sözlerine şöyle devam etti;

'Rusya 21.5 milyar metreküp gaz sevk etti bu yılın ilk yarısında 10 milyar metreküp gönderdik. Rusya her zamanki gibi güvenli ve sorumlu bir ortak olacaktır. Türkiye üzerinden 3. ülkelere gaz sevk etmeye hazırız. Bunun için dağıtım merkezi kurulması için teklifte bulunduk. Bu bu merkezin kurulması ile ilgili gelişmeler gündemimizdeydi. Tarım alanında işbirliğimiz hızlı gelişiyor.'

Putin, 'Uluslararası konuları da gözden geçirdik, özellikle Ukrayna krizini. Tahıl koridorunun askıya alınması söz konusu. Biz bu kararı almak zorundaydık. Batı ülkeleri sözlerini yerine getirmediği için çekilmek zorunda kaldık' dedi.

'Tahıl ve gübre konumuzu ciddiye almadılar. Ticari konularda bizi ciddiye almadıkları için geri çekilmek zorunda kaldık. Diğer taraf bizim insani koridorumuzu terör saldırıları için kullandı' diyen Rus lider sözlerine şöyle devam etti;

'Buna göz yumamayız. Gıda konusunda söyleyeceklerimiz var. Gerçek ihtiyaç sahiplerine gıda gitmediği için endişeliyiz. Şimdiye şartlarda daha az tahıl ihtiyaç sahiplerine gidiyor ve böyle gideceğini görebiliyoruz en azından Batı bunun için çaba gösteriyor. Biz bunu canlandırmak istiyoruz. Sadece bir şartımız var. Bizim ürünlerimizin de engelsiz bir şekilde denize çıkmasını istiyoruz. Tahılımızın ihtiyaç sahiplerine gitmesini istiyoruz. Biz şuan 6 Afrikalı ülke ile anlaşmalarımızı sürdürüyoruz. Oraya tahılı bedava göndermek istiyoruz.'

Putin, 'Suriye krizinin çözülmesi konusunda temel bakışımızı paylaştık. Suriye'nin şu an altyapısının ayaklanması çok önemli. Bu konuda görüşlerimizi paylaştık. Libya'da olanları konuştuk. Oradaki şiddeti de konuştuk. Görüşmemiz genel olarak çok faydalı geçti. Sayın Erdoğan'a destekleri için teşekkür ediyorum' dedi.

PUTİN'DEN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

'Karadeniz Girişimi'nin akıbetine yönelik gelen bir soru üzerine Putin, 'Sayın Erdoğan'ın katkılarını en başından beri hissediyoruz. Erdoğan'ın arabuluculuğu sayesinde birçok proje gerçekleşebildi. Ukrayna verdiği sözleri ihmal etti. Türkiye Cumhurbaşkanına özellikle teşekkür ediyorum. Biz tahıl girişimine Türkiye ve BM sağladığı için katılmaya karar verdik. Bu Rusya'nın menfaatineydi, Rusya lehine yapılması gerekenler yapılmadığı halde koridoru uzattık. Fakat Batılı partnerlerimiz bizi dolandırdı diyebilirim. Bu koridora katılma isteğimiz var ancak onlar önce kendi sözlerini tutsunlar. Bu koridorun askeri amaçlarla kullanılması bizi rahatsız ediyor. Türk Akım ve Mavi Akım'a saldırılar olduğunu görüyoruz. Biz bu boru hatlarını korumak zorundayız. Her şeyi konuşmamız lazım. Bunlar çözüldükten sonra geri dönebiliriz, bizim sorunumuz yok. Türkiye bizim çok büyük bir partnerimiz. Un konusunda birincilerden biri. Türkiye ile çalışmayı çok istiyoruz. Bu girişime geri dönebiliriz. Katar'ın desteği ile 6 Afrika ülkesine tahıl gönderebiliyoruz' dedi.

KATAR'IN TEKLİFİ TAHIL KORİDORU'NA ALTERNATİF DEĞİL

Putin, 'Katar ile olan durum bir alternatif değil. Bu ikinci bir inisiyatif. Bu gıda krizinin çözülmesi için önemli bir adım' dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •