Kosova gerildi, NATO sınıra asker gönderdi, Rusya tepkili...

Kosova gerildi, NATO sınıra asker gönderdi, Rusya tepkili...
A- A+

Kosova'da bugün yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulaması iki ülke arasında tansiyonu yükselti. Kararı protesto eden Sırplar, Kosova'nın kuzeyinde yolları trafiğe kapatırken NATO müdahaleye hazır olduğunu duyurdu. Uygulamaya saatler kala karardan geri adım atan Kosova, uygulamayı ertelediğini açıkladı.

Kosova ve Sırbistan arasında 2016'da imzalanan serbest trafik dolaşımı anlaşmasının süresinin dolmasının ardından Kosova hükümeti ülkede sadece Kosova plakalı araçların dolaşımının mümkün olacağını açıklayarak ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka şartı getirmişti.

Kararın ardından Kosova'nın kuzeyindeki Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgede tansiyon yükseldi. Hükümetin söz konusu kararı uygulamak için Kosova ile Sırbistan arasındaki sınır kapılarına silahlı özel polis birimleri göndermesini protesto eden Sırplar gösteri düzenleyerek, sınır kapılarına giden yolları kamyonlarla kapattı.

Kosova polisi tarafından yapılan açıklamada, Sırbistan sınırında bulunan Yarinye ve Bırnyak sınır kapılarının yollardaki ablukalar nedeniyle kapatıldığı belirtilerek, vatandaşlardan alternatif sınır kapılarını kullanmaları çağrısı yapıldı.

Krize neden olan karar ertelendi

Kosova Hükümetinin, ülkedeki Sırplara da ulusal araç plakası ve kimlik uygulamasını getiren, bu nedenle Sırbistan'la krize neden olan kararı bir ay ertelediği bildirildi.

Kosova hükümetinden yapılan açıklamada, yarın hayata geçirilmesi planlanan Kosova'da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olma zorunluluğun 1 Eylül'e kadar ertelediği ifade edildi.

Hükümetin, Kosovalı Sırpların sınır geçişlerini kapatma eylemini kınadığına işaret edilen açıklamada, bunların Sırbistan tarafından hazırlandığı ileri sürüldü.

'Biz barışı arayacağız ama söyleyeyim ki teslim olmayacağız'

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, halka sesleniş konuşmasında, Kosova'daki Sırpların durumunu değerlendirirken, "Kosovalı Sırplar, daha fazla zulme tahammül etmeyecek" ifadesini kullandı. Vucic'in bu sözlerinden saatler sonra Kosova'nın kuzeyinde siren ve silah sesleri duyulduğu bildirildi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, bugün yaptığı konuşmada Kosovalı Sırplardan, Arnavutlara yönelik bir saldırı ya da kışkırtma olmayacağı yönünde söz aldığına işaret ederek, bu durumun, "Arnavutların yaptıklarından bağımsız olarak değişmeyeceğini", ancak Sırpların da kendi evlerini koruyacaklarını kaydetti. Vucic, "Biz barışı arayacağız ama söyleyeyim ki teslim olmayacağız" şeklinde konuştu.

"Sırbistan'ın hiçbir zaman bugünkünden daha karmaşık ve zor bir durumda olmadığını" vurgulayan Vucic, Priştine yönetiminin ise kendisini sürekli mağdur olarak göstermeye çalıştığını söyledi.

Sputnik'in aktardığna göre Vucic, Kosova'daki Arnavutların, Başbakan Albin Kurti yüzünden problem yaşadıklarını ve Batı'nın Kosova'da oluşabilecek hiçbir çatışmayı istemeyeceğini dile getirdi. Ülkesinin çatışmalara neden olan ve çatışma isteyen taraf olmadığını kaydeden Vucic, "Sırbistan, (Slobodan) Miloşeviç ve (Boris) Tadiç zamanında olduğu gibi kolayca yenebileceğiniz bir ülke değil" dedi.

Ayrıca Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic'in acilen Genelkurmay binasına gittiği de bildirildi.

Kosova'da hareketlilik

Öte yandan, Vucic'in açıklamasından saatler sonra Kosova'da hava saldırısı sirenlerinin duyulduğu bildirildi.
Yerel yayın organları ve sosyal medyada yer alan görüntülerde, Kosova'nın kuzeydeki Sırp nüfuslu bölgelerinde hava saldırısı sirenlerinin ve silah seslerinin duyulduğu görüldü.

Bazı noktalarda ise yollara barikat kurulduğu bildirildi.

Ukraynalı milletvekili: Ukrayna, sahadaki birliklerimizle hareket etmeye hazır
Ayrıca, Kosova'nın Sırbistan sınırındaki gelişmelere ilişkin Ukrayna milletvekili Oleksiy Gonçarenko'nun yaptığı bir paylaşımda, "Sırbistan Kosova'yı işgal ederse, Kosovalıları savunmalıyız. Ukrayna, sahadaki birliklerimizle hareket etmeye hazır. Sırbistan saldırgan bir savaş başlatmaya çalışıyor" ifadelerine yer verildi.

Rusya'dan açıklama

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mariya Zaharova Kosova'nın Sırplar için geçici belgeler talep etme planını "Sırpların Kosova'dan sürülmesine doğru bir adım" diye niteledi.

Zaharova "Rusya Priştine ve onun arkasındaki ABD ve AB'ye provokasyonlara son verme ve Kosova'daki Sırpların haklarına saygı gösterme çağrısı yapıyor" açıklamasını yaptı.

NATO'dan açıklama

NATO'nun Kosova Gücü, Kosova'nın kuzeyinde istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale hazır olduğunu duyurdu. NATO'nun İtalyan güçleri, Kosova-Sırbistan sınırına gitti.

Bakan Çavuşoğlu'ndan çağrı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan ve Kosova sınırındaki gerilim nedeniyle Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ve Kosova Dışıişleri Bakanı Donika Gervalla Schwarz ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, muhataplarına bölgede yeni gerilimlerini kimsenin yararına olmadığını belirtip sağduyu çağrısı yaptı.

400 kişilik Türk taburu da görev yapıyor

Kosova’da, NATO görevi kapsamında bir Türk taburu da bulunuyor. 400 askerin bulunduğu tabur 1999 yılından bu yana barış ve huzurun tesisine katkı sağlamak amacıyla Kosovo Force (KFOR) bünyesinde görev yapıyor.

Sırbistan Savunma Bakanlığı'ndan açıklama

Sırbistan Savunma Bakanlığı bugün yaşanan gerilimle ilgili bir basın açıklaması yaparak askerlerinin Kosova topraklarına girmediğini ifade etti.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

"Basında yer alan bilgi kirliliği üzerine açıklama yapma gereği duyduk: Sırp askerleri, sözde Kosova topraklarına girmedi. Sözde Kosova güvenlik güçleri ile bir çatışma yaşanmadı. Sınır hattında durum stabil."

Kosova Başbakanı'ndan açıklama

Kosova Başbakanı Albin Kurti yeni bir açıklama yaptı. Kurti'nin açıklaması şöyle:

"Yaşananların sorumlusu Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'tir. Kosova'nın kuzeyindeki Sırplar yolları kapatıp sınırdaki polislerimize ateş açtı. Önümüzdeki günler zorlu olacak. Sırp milliyetçiliği ve şovenizmi nasıldır iyi bilirsiniz. Her türlü önlemi alıyoruz."

İspanya Başbakan Sanchez Balkan ziyaretini yarıda kesti

Resmî temaslar için Belgrad’da bulunan İspanya Başbakan Pedro Sanchez gerilimin ardından ziyaretini yarıda keserek ülkesine döndü.

Sanchez, Batı Balkanlar programı kapsamında bir dizi ziyarette bulunuyordu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •