Fenerbahçe'de tarihi kongre başladı! Ali Koç'tan Erden Timur'a ağır sözler: "Her gece yatarken bizi düşün!"

Fenerbahçe'de tarihi kongre başladı! Ali Koç'tan Erden Timur'a ağır sözler:
A- A+

Fenerbahçe yönetimi, daha önce kulüp başkanı Ali Koç'un duyurduğu gibi Süper Lig'den çekilme dahil alınacak aksiyonları değerlendirmek üzere toplandı. Kongrede çoğunluk sağlandı.

Fenerbahçe Kulübü'nün Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda sarı lacivertli kulübün başkanı Ali Koç açıklamalarda bulunuyor.

Trabzonspor ile oynanan Süper Lig maçında yaşanan olayların ardından olağanüstü genel kurula gitme kararı alan Fenerbahçe, "Futbol A takımının Süper Lig'den çekilmesi dahil alınacak aksiyonların değerlendirilmesi" gündemiyle toplandı.

Ülker Stadyumu'ndaki Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, çoğunluğun sağlanmasının ardından başladı.

Genel Kurul'da konuşmaya yapan Ali Koç şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin en büyük ailesi Fenerbahçe'nin sevgili ailesi... Pankartınız tüylerimi diken diken etti. Dik durmadık, eğilmedik. Sıkınıtı da burada başlıyor. Olağanüstü bir kongreye olağanüstü katılım... Neden olağanüstü diyorum. Anlatacaklarımız çok... Böylesine bir günde, haftaiçi ve mübarek Ramazan olmasına rağmen, çok kısa sürede çağrı yapmamıza rağmen bu katılım için olağanüstü diyorum. Burayı doldurarak düşmana korku, dosta güven verdiniz. Helal olsun sizlere...

Hepimizin bildiği gibi, camia olarak uzun zamandır sadece spor alanında değil hukuki, sosyal, ekonomik alanda büyük bir mücadele vermek zorunda kaldık. Dünyanın hiçbir normal ülkesinde tamamlanmasına izin verilmeyecek müsabakayı bir kez daha oynamak zorunda bırakıldık. Bir kez daha organize bir zorbalıkla şampiyonluğumuz elimizden alınmaya, emeklerimiz çalınmaya teşebbüs edilmiştir. Korkarım ki bu teşebbüsler sezon sonuna kadar devam edecektir. Bu yaşananlar, birazcık vicdanı olan herkesi rahatsız edecek boyuttadır."

"BİZLERE ARTIK 'YETER' DEDİRTTİ"
"Bugün burada olağanüstü toplanmamızın sebebi sadece o maçta yaşananlar değil, çok daha fazlasıdır. Son maçlarda kaybettiğimiz 3 şampiyonluk, sözde şike kumpası, kirli ittifaklarla şampiyonluklarımızın çalınması, saha içinde insanları çıldırtan kararlar, TFF ve kurullarının çifte standart yaptırımları, başarı için her yol mübah anlayışı ile kin ve nefret kusan bazı rakipler ve saymakla bitmeyecek birçok olay. Bizlere artık 'Yeter' dedirtti. Gerçek anlamda yeter, o bildiğiniz yeterlerden değil.

Biz camia olarak bana göre akıl almaz bir sabır gösterdik. Sağduyu ile yıllarca bize yapılan haksızlıkları haykırdık. Ülkemizi planlı bir şekilde, daha önce de yaptıkları gibi futbol üzerinden kaosa sürüklemeye çalışanlar var dedik ve diyoruz ancak ne sesimizi duyan var ne utanan ne sıkılan! Kısacası dünyanın hiçbir ülkesinde yaşanmamış, yaşanmayacak ve yaşanmasına izin verilmeyecek anormalliklere ve haksızlıklara 20 yıldır maruz bırakıldık. Bu duruma tepki göstermemek, hayatın olağan akışına aykırı. Onun için bugün buradayız."

"TRABZON'DA YAŞANANLAR PLANLI VE ORGANİZEDİR"
"Trabzon'da yaşananlar planlı ve organizedir. Açık ve net söylüyorum, kim üstüne alınırsa alınsın. Bu duruma göz yumulmuş ve müsaade edilmiştir. Gergin geçeceği apaçık belli bir maçta valilik ve emniyet müdürlüğü gereken güvenliği sağlayamamıştır. Bugün genel kurul toplantısındayız, İstanbul emniyeti çok daha iyi bir güvenlik önlemi almıştır. Herkesin üstü tek tek aranmıştır. Olması gerektiği gibi...

Trabzon'da yaşanan güvenlik zafiyeti hiçbir şekilde hafife alınacak bir konu değildir. Maça gelen taraftarlar aranmamıştır. Pasolig kartları tüm takım taraftarına açılmıştır. Tribünlerin en görünen yerinde oturan maskeli gruplar göz ardı edilmiştir. Karadeniz’in insanı merttir. Mert olan tribünde maske ile oturmaz. Devletimiz bunların hesabını soracak mıdır?

Tüm bu yaşananlar bize gösteriyor ki, sanki orası özerk bir bölge, özerk bir cumhuriyet. Acaba biz şiddeti normalleştiren bir ülke haline mi geldik? Orada yaşanan linç teşebbüsleri tamamen göz ardı edilip, futbolcularımızın kendilerini savunması günlerce konuşuluyor. Hayatında kavgaya girmemiş adam, kavga hakkında ders veriyor. Yazıklar olsun size."

ERDEN TİMUR'A AĞIR SÖZLER
"Kendilerini savunan futbolcularımız, TFF tarafından PFDK'ya sevk edilmiştir. İşte böyle bir Türkiye'de rekabet etmeye çalışıyoruz. Onların anlayışına göre oyuncularımız kaçmalıymış. Kaçsalarmış fazla güç kullanmak zorunda kalmazlarmış ve bütün bunlar yaşanmazmış. Oyuncularımız Trabzon'da armamızı kahramanca temsil etti. Perde arkasında futbolcularımıza ceza verilmesi için yapılan baskıların farkındayız.

Yaşanan olayları son derece hafife alarak tek önceliği futbolcularımıza ceza verdirtmeye çalışan bazı rakiplerimizi de not ettik. Ancak bir tanesi var. Lugattaki kelimeleri insan versiyonu olsa, yalanın insan versiyonu olurdu. Terbiyesiz! Utanmadan televizyona çıkıyor. Trabzon'da yaşanan olaylar için sadece "Olmamalıydı" diyerek 15 dakika bizim futbolcularımıza nasıl ceza verilmesi gerektiğini, yarım aklıyla satır arası mesajlarla vermeye çalışıyor.

Koskoca camiana yaptığın kontratlarla, verdiğin bilgilerle yalanı dibine kadar soktun ama bakalım nereye kadar... Fenerbahçe seni not etti. Sen camianda 3-5 gün popüler olabilirsin bu söylediklerinden dolayı ama her gece yatarken bizi düşün. Özellikle de benim başkanlığım bitince..."

TABLO PAYLAŞTI
"Bir istatistik paylaşacağım. Son beş senedeki tabloda şampiyon olmuş takımların puanlarını gösteriyor. Hepsi 178 maç yapmış. Fenerbahçe 367 puan almış. Fenerbahçe'den sonjra Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve Başakşehir sıralanıyor. Şampiyonluk almamış tek takım Fenerbahçe... Son 10 yılda ise 348 maç oynayan takımlar arasında Fenerbahçe 697 puan almış. Galatasaray ile aynı... Diğer takımlar bu iki takımdan sonra sıralanıyor. Ama yine Fenerbahçe'nin şampiyonluğu yok. Bu hayatın olağan akışına aykırıdır. Bırakın Türkiye'yi, bunu dünyada içbir takım yaşamamış.

Burada bu adaletsizlikler için toplandık. Bugün burada hayatımın en büyük gururunu yaşattınız. Buraya gelip bu haksızlığa isyan ettiğiniz için... Buraya gelerek Fenerbahçe'nin sırtının yere gelmeyeceğini gösterdiniz. Sizlerin başkanı olmaktan iftihar ediyorum."

"NEDEN HEP FENERBAHÇE?"
"Bize neyin diyeti ödetilmek isteniyor? Neden hep Fenerbahçe? Bu haksızlıklar ve saldırılar ne zaman son bulacak? Yüz yıllık kulüpleri birbirleri ile çarpıştırarak futbol üzerinden bir kaos mu yaratılmaya çalışılıyor?

Siz hiç Fenerbahçe'nin tarihine baktınız mı? Henüz 11 yıllık bir kulüpken Kurtuluş Savaşı'nda yaptıklarına bir bakın... Bu zorbalıklarla Fenerbahçe'ye boyun eğdirebileceğiniz sanıyorsanız, çok ama çok yanılıyorsunuz. Tarihten de hiç ders almamışsınız demektir."

LİGDEN ÇEKİLME…

Ligden çekilme... Tiyatronun figüranı olmayalım diyorsunuz, en başta da ben söylüyorum. Figüran olmamakla meydanı boş bırakmama arasındaki dengeyi iyi düşünmemiz gerekiyor. Bu görüş çok ağır bastı; ligden çekileceğimize faaliyetleri donduralım. Bir alt lige ineceğiz, aynı federasyon, aynı MHK, aynı kurullar, hakemler, aynı tiyatro olacak diyen oldu. Lige genç takımla devam edelim, Süper Kupa ve Avrupa'ya A takımıyla çıkalım diyen oldu.

Bu konuyla ilgili bizim görüşümüz; futbol faaliyetlerini askıya almayı şu an hiç ama hiç değerlendirmiyoruz. Bunun için hazırlıklı olmamız gerek. Faaliyetlerimizi başka alanda devam ettirecek hazırlıkta olmamız gerek. Yurt dışında bir organizasyona şimdiden girelim, buradaki haksızlık hukuksuzluk devam ederse bi bacağımız orada olsun görüşü var. Ancak askıya almak demek tekrar hazır olduğumuzda amatör kümeden başlamak demek. Bunu da aşarız Süper Lig'den bir kulüple birleşiriz. Bunların çok ince detaylara kadar incelenmesi gerekir.

Ligden çekilmenin ikinci yöntemi üst üste iki maça çıkmamak... Öncelikle UEFA ile konuştuk, biz bu sene ligden çekildik, hiç puan alamadık ama yine ikinciliğimiz garanti ama seneye ikinci ligdeyiz, Avrupa'da oynayabilir miyiz diye gayri resmi görüş aldık. Dediler ki bu sizin federasyonunuzun kararı dediler. Bizim yaşadıklarımızı göz önünde bulundurduğumuz başka bir kulübe hiçbir şey yapmayan bir federasyon bize en uç noktadan da ceza kesmeye çalışabilir. Dolayısıyla bu alternatifte Avrupa'nın ne olacağı belli değil. Ayrıca yöneticilerimize 3 ay ile 1 yıl arası hak mahrumiyeti cezası verilmesi söz konusu. Biliyorsunuz spor yasası gereğince 5 senede toplam 2 yıl, bir seferde 1 yıl hak mahrumiyeti alanların yöneticilik sıfatı düşmektedir. Evet, mücadele ettiklerimizin eline büyük bir koz vermiş oluruz.

Sponsorlarımıza teşekkür ederiz. Bazıları bir alt ligde olsak bize daha fazla vereceklerini söylediler. Kombinenin cevabını size bırakıyorum. İnanıyorum ki bir alt lige düştüğümüz takdirde bu stat daha çok dolacaktır.

Yaptığımız tüm görüşmelerde en az tercih edilen ligden çekilme olarak ifade edildi. Dolayısıyla bu opsiyonu 3 ay sonraki genel kurulumuza kadar masadan kaldırıyoruz. Gelelim bir sonraki opsiyonumuza; Süper Kupa... 2 kere taraftarımıza çağrıda bulundum 2 Nisan akşamına kadar Urfa'ya seyahat planı yapmayın, bilet almayın diye.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •