AK Parti ve CHP'nin kaybetme riski bulunan iller hangileri? İşte Hakan Bayrakçı'nın 31 Mart yerel seçim anket sonuçları...

AK Parti ve CHP'nin kaybetme riski bulunan iller hangileri? İşte Hakan Bayrakçı'nın 31 Mart yerel seçim anket sonuçları...
A- A+

Yerel seçimlere az bir süre kaldı. Kamuoyu firmaları tarafından yapılan anketlerin sonuçları yakından takip ediliyor. 14 Mayıs seçimlerini bilen Sonar Araştırma son anket sonuçlarını paylaştı. SONAR Araştırma Şirketi kurucusu ve kamuoyu araştırmacısı Hakan Bayrakçı, Bolu'da açık ara Tanju Özcan'ın önde olduğunu ifade ederek her kesimden oy aldığını ifade etti. Bayrakçı "Muğla başa baş olan bir il değildi ancak ona rağmen oyların başa baş gelmesine çok şaşırdım" dedi.

SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı, Ahmet Hakan'ın moderatörlüğünü yaptığı Tarafsız Bölge programında 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'ne ilişkin son anketin sonuçlarını açıkladı.

ERZURUM

Erzurum'da biraz rekor var. Mevcut belediye başkanı yüzde 70 gibi bir rekor oranla tekrar seçilecek. İYİ Parti 2. olacak. 8,8 gibi bir oranla. CHP de Erzurum'da 8.6'lık bir oy olacak. Oyların geçen seçimine göre yükselişi ya da düşüşü, belediye başkanlarının şahsi başarılarını ifade ediyor. Seçmen yerel seçimleri, iktidarın ekonomi politikalarını cezalandırma olarak da kullanır. Böyle bir yansıma yok. Zafer Partisi birçok yerde 5. 6. sıralara oturmuş durumda.

AYDIN

Aydın'da Çerçioğlu yüzde 50,9 gibi bir oranla önde. Burada DEM Parti 6,6 gibi bir oy oranına sahip. Aydın'da DEM ve İYİ Parti seçmeninin bir bölümü Çerçioğlu'na veriyor.

SAMSUN

Samsun'da bir AK Parti öndeliği var. Ama ilginç olan 21,1 gibi bir oranla İYİ Parti'nin oy oranı gözüküyor. 17 ilçede 3830 kişi ile yapılan bir anket.

KOCAELİ

Kocaeli'de AK Parti adayı Tahir Büyük Akın 54,9, CHP Atasoy Bilgin ile 29,6 oranına sahip. Yine hatırlatmakta fayda var. Burada belediye başkanlarının kişisel başarısı büyük önem taşıyor. Tahir Bey siyaset kökenli de değil, akademisyen. Büyükşehir'de bir teveccüh var kendisine.

BOLU

Bolu'yu büyükşehirlerin arasına aldım çünkü CHP'nin burada yüzde 23. Tanju Özcan 56,2. Bolu şehir olarak milliyetçi ve muhafazakar. Her kesimden alıyor Tanju Özcan. Zafer Partisi seçmeni muhtemelen destek vermiş olabilir. İYİ Parti seçmeni de muhtemelen yine Tanju Özcan'ı tercih ediyor. 7,8 şehirde böyle gücü olan belediye başkanları için sordurduk soruları. Partiden bağımsız da yine seçimi alıyor Tanju Özcan.

MANİSA

Manisa'da MHP adayı Cengiz Ergün, 48,2. Manisa milliyetçi oyların en kuvvetli olduğu şehirlerden bir tanesi. 6 ildir İYİ Parti 3. parti durumunda. Dikkat çeken bir durum. Oy toplamında Türkiye'de totalde AK Parti ve CHP'den sonra İYİ Parti gelecek 3. sırada.

MUĞLA

Muğla başa baş olan bir il değildi ancak ona rağmen oyların başa baş gelmesine çok şaşırdım. CHP Ahmet Aras 38,9 AK Parti Aydın Ayaydın 36.1, İYİ Parti yeni tutumu ile dikkat ederseniz çoğu yerde 3. parti.

İSTANBUL KRİTİK İLÇELERDE SEÇİM ANKETLERİNDE SON DURUM

Bağcılar'da ciddi bir fark var. Abdullah Özdemir 61,1 bir oy oranına sahip gözüküyor. Yine altını çizeceğim, burada da İYİ Parti yine 3. parti olarak karşımızda çıkıyor. Burası Kılıçdaroğlu ve Erdoğan'ın başa baş aldığı bir yer değil zaten ancak burada yine de bir oy artışı var.

Üsküdar'da AK Parti Hilmi Türkmen 50,4, CHP adayı Sinem Dedetaş 40,1. Kritik ilçelerden bir tanesi de burasıdır. Hilmi Bey'in burada kişisel bir başarısı var.

Tuzla'da da büyük sürpriz var. AK Parti Şadi Yazıcı 48,5, CHP Eren Ali Bingöl 36,8.

BAHÇELİEVLER

Burada son seçim kafa kafaya bitti. Bu tablo Hakan beyin başarısı. AK Parti Adayı Hakan Bahadır yüzde 55,3, CHP Adayı Emine Gülizar Emecan yüzde 30,9, İYİ Parti Adayı Tugay Çapun, Y. Refah Partisi Adayı Metin Türk yüzde 2,4, Zafer Partisi Adayı Öztürk yüzde 1,7 oy alıyor.

PENDİK

AK Parti Adayı Ahmet Cin yüzde 56,3, CHP Adayı Süleyman Tarık Balyalı yüzde 32,9, İYİ Parti Adayı Süleyman Turan yüzde 7, Y. Refah Partisi yüzde 2,5 oy alıyor.

ÇEKMEKÖY

Çekmeköy'de AK Parti Adayı Ahmet Poyraz yüzde 46,1, CHP Adayı Orhan Çerkez yüzde 35,2, İYİ Parti Adayı yüzde 7,5, Y. Refah Partisi yüzde 5,6, Zafer Partisi Haşim Yalçın yüzde 3,1 oy alıyor.

KAĞITHANE

Kağıthane'de AK Parti Adayı Mevlüt Öztekin yüzde 55,5, CHP Adayı Tonguç Çoban yüzde 25,6, DEM Parti Adayı Burhan Damarlı yüzde 6,7, İYİ Parti Adayı Mustafa Kürşat Ceylan yüzde 5,2, Y. Refah Partisi Burhan Asaf Şafak yüzde 3, Zafer Partisi Adayı Kubilay Dağlar yüzde 1,3 oy alıyor.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR'DE SON DURUM NE?

Şimdi 2 buçuk ve 3 aralığında oynuyor aradaki fark. Başa baş bir durum var. Şu anda az farkla da olsa İmamoğlu, Murat Kurum'a göre önde gözüküyor. 2,3 gün sonra tam sonucu açıklayacağım. 1.9 yanılma payı var tabi anketlerde.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •