Ocak 2024'te iki düzenleme geliyor... SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Ocak 2024'te iki düzenleme geliyor... SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?
A- A+

Emekli maaşları için Ocak ayında 2 düzenleme birden yapılacak. 2023 yılının son 2 aylarına girilirken emekliye zam için çalışmalar hızlandı. Emekli maaşı zammı için belirleyici olacak verilerden Ekim ayı enflasyon oranı TÜİK tarafından açıklandı. Bakan Mehmet Şimşek ve Bakan Vedat Işıkhan'ın koordineli çalışmasıyla yapılacak düzenlemelerle hem 7.500 TL olarak uygulanan 'En düşük emekli maaşı' artacak hem de Ocak zammı ile beraber tüm emekli maaşları zam alacak. Öte yandan refah payı hariç 4 aylık zam oranı kesinleşirken ekonomistlerin ve Merkez Bankası'nın yıl sonu tahminleri belli oldu. İşte milyonların merak ettiği zam hesapları... Sabah Gazetesi'nden Mete Dirice'nin haberi şöyle;

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI DÜZENLEMESİ İÇİN BAKAN ŞİMŞEK BÜTÇE ÇALIŞMASINI YÜRÜTÜYOR...

Yeni ekonomi yönetiminin göreve gelmesiyle beraber mali disiplin ve enflasyonda yol haritası belirlendi. OVP'nin Türkiye Yüzyılı'nın ekonomik temellerini atması ve mali disiplin konusunda yol haritasının çizilmesi sonrası emekliye zam düzenlemesi öncelikli gündem halini aldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 15 milyonu aşkın emekliyi ilgilendiren Ocak zammı için bütçe çalışmalarını gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekliler için bütçe sınırlarının sonuna kadar zorlanması talimatını verdi.

5000 TL EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDEMELERİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI...

Ekim ayında Meclis'te yeni yasama döneminin başlamasıyla emekliye zam düzenlemesi için çalışmalar hızlandı ve ilk adım 5000 TL Cumhuriyet ikramiyesi oldu.

12,2 milyon çalışmayan emekliye Kasım ayının 15'ini geçmeyecek şekilde ödemeler yapılacak. Yasalaşma süreci tamamlandı. 1 hafta içinde SGK'nın sigorta tahsis numarasına göre emeklilere hangi gün ödeme yapılacağını açıklaması bekleniyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ARTACAK...

Aralık 2022'de 3.500 TL olarak uygulanan taban emekli maaşı, Ocak ayında önce 5.500 TL ardından Nisan 2023'te 7.500 TL'ye yükseltildi. Bu 6 aylık dilimde toplam artış yüzde 114'ü aştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı asgari ücret, emekli ve memur zammı için koordineli olarak çalışmalarını yürütüyor. En düşük emekli maaşı da bütçe çalışmalarının meyvelerini vermesiyle Ocak ayında yeniden artacak.

MAAŞ ZAMMI TAKVİMİ NETLEŞTİ...

-Aralık ayında yeni asgari ücret için 4 toplantı gerçekleşecek ve uzlaşma usulü tutar belirlenecek.
-Ocak ayı başında TÜİK Aralık ayı enflasyonunu duyuracak ve 6 aylık enflasyon oranı netleşecek
-6 aylık enflasyon oranlarıyla memur zammı ve refah payı hariç emekli zammı belli olacak
-Refah payı ile en düşük emekli maaşı için çalışma Başkan Erdoğan'ın onayına sunulacak ve Meclis süreci başlayacak

TABAN AYLIK HESABI NASIL YAPILIYOR?

Her emeklinin maaşı kendi emeklilik koşullarına göre belirleniyor ve bir kök aylık hesaplanıyor. Bu rakama yüzde 4'lük ek ödeme ekleniyor. Eğer bu maaş yasal olarak belirlenen taban aylığın altında ise Hazine desteği ile emekli maaşı 7.500 TL'ye tamamlanıyor.

Emekli taban aylığının Ocak zammı ile artmasıyla beraber Hazine desteği de yükselmiş olacak.

EKİM AYI ENFLASYON ORANI BELLİ OLDU…

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Ekim ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı Ekim'de aylık bazda yüzde 3,43, yıllık bazda ise yüzde 61,36 olarak gerçekleşti.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI İÇİN 4 AYLIK ENFLASYON FARKI KESİNLEŞTİ…

TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre Temmuz'da enflasyon yüzde 9,62, Ağustos'ta yüzde 9,09, Eylül'de yüzde 4,75, Ekim ayında ise yüzde 3,43 oldu. Tüm bunlarla beraber 4 aylık enflasyon rakamı da yüzde 29,41 olarak kayıtlara geçti.

Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 4 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Hesaplarımıza göre; 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 29,41, enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı ise yüzde 40,39 oldu.

4 AYLIK ENFLASYON FARKI VE MAAŞ ZAMMI TABLOSU…

Haziran ayında 1351,59 olan Tüketici Fiyat Endeksi Ekim ayında 1749,11'e yükseldi.

-4 aylık enflasyon oranı yüzde 29,41,
-Refah payı hariç 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 29,41,
-4 aylık memur enflasyon farkı yüzde 22,08,
-Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15,
-4 aylık memur zammı yüzde 40,39 oldu.

NİHAİ ZAM ORANI İÇİN 2 VERİ KALDI…

Nihai zam oranları için 2 veri kaldı. İlerleyen dönemde Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklanacak. Böylece 6 aylık enflasyon oranı ve maaş zamları refah payı hariç kesinleşecek.

YILIN SON ENFLASYON RAPORU AÇIKLANDI: MERKEZ BANKASI'NIN BEKLENTİSİ YÜZDE 65…

Yılın son enflasyon raporu Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın sunumu ile açıklandı. Erkan, bankanın yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 65 olarak duyurdu.

EMEKLİ VE MEMUR İÇİN 6 AYLIK BEKLENEN ZAM ORANLARI…

Merkez Bankası'nın yüzde 65'lik öngörüsünün gerçekleşmesi durumunda zam oranları aşağıdaki gibi hesaplandı:

-6 aylık enflasyon oranı yüzde 37,76
-Refah payı hariç 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 37,76
-6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 29,96,
-Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15,
-6 aylık memur zammı yüzde 49,46 oldu.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •