Düzensiz göçle mücadele kritik adım: 4 ilde daha başlıyor... Bakan Yerlikaya o tarihi işaret etti!

Düzensiz göçle mücadele kritik adım: 4 ilde daha başlıyor... Bakan Yerlikaya o tarihi işaret etti!
A- A+

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, düzensiz göçle mücadele rakamlarını paylaştı. Bakan Yerlikaya, "1 Haziran'dan 22 Eylül'e kadar 42 bin 875 düzensiz göçmeni deport ettik. Sahaya böyle basmamız sonucunda vizesi biten, ikamet izni biten 105 bin 488 yabancı uçağa bindi, ülkeden ayrıldı" dedi. Bakan Yerlikaya, düzensiz göçle mücadele kapsamında 1 Ekim itibarıyla 4 ilde daha "Mobil Göç Noktası" uygulamasının başlayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yerlikaya, göreve başladıkları günden 22 Eylül'e kadar 97 bin 363 düzensiz göçmen yakaladıklarını söyleyerek, "Sınırlara öyle iyi basıyor ki Milli Savunma Bakanlığımız 70 bin 796 engelleme yaptı kayıtlı engelleme bunlar, içeri almıyoruz. 1 Ekim'de Bursa, Adana, İzmir ve Ankara'da Mobil Göç Noktası Uygulamasına başlıyoruz. 1 Kasım'da bu araç sayısını 153'e çıkarıyoruz ve 30 büyükşehirde aynı anda başlıyoruz, 1 Aralık'ta tüm Türkiye'de uygulama başlayacak. Futbol müsabakaları dahil olmak üzere her yerde kimlik kontrolü yapacağız" ifadelerini kullandı.

"YAPACAKLARIMIZ ŞAŞIRTACAK"

Emniyet birimlerinin suç ve suçlularla mücadelesine ilişkin açıklamalarda bulunan Yerlikaya, "1 Haziran'dan 22 Eylül'e kadar 42 bin 875 düzensiz göçmeni deport ettik. Sahaya böyle basmamız sonucunda vizesi biten, ikamet izni biten 105 bin 488 yabancı uçağa bindi, ülkeden ayrıldı. Suçlularla mücadeleyle ilgili daha sonra yapacaklarımızı duyduktan sonra çok şaşıracağız. Varsa bir suçlu onu yakalayacağız, adalete teslim edeceğiz başka çaresi yok" dedi.

42 BİN 875 DÜZENSİZ GÖÇMEN DEPORT EDİLDİ…

Göreve başladıkları günden 22 Eylül'e kadar 97 bin 363 düzensiz göçmen yakaladıklarını söyleyen Bakan Yerlikaya, "22 Eylül'e kadar 42 bin 875 düzensiz göçmeni deport ettik. Sahaya böyle basmamız sonucunda vizesi biten, ikamet izni biten 105 bin 488 yabancı uçağa bindi, ülkeden ayrıldı, daha önce 89 bindi. Sınırlara öyle iyi basıyor ki Milli Savunma Bakanlığımız 70 bin 796 engelleme yaptı kayıtlı engelleme bunlar, içeri almıyoruz" diye konuştu.

MOBİL UYGULAMA 1 EKİM'DE YAYGINLAŞACAK…

Düzensiz göçmenlerin ağırlıklı olarak hangi Afganistan, Pakistan, Özbekistan, İran hududundan gelenler olduğunu ifade eden Yerlikaya, "Mobil Göç Noktası Uygulaması yapıyoruz. Düzensiz göçle ilgili en ufak bir komplikasyon olmaması için bu pilot uygulama İstanbul'da tuttu. 9 hafta içerisinde bir tane komplikasyon olmadı. 1 Ekim'de Bursa, Adana, İzmir ve Ankara'da Mobil Göç Noktası Uygulamasına başlıyoruz. 1 Kasım'da bu araç sayısını 153'e çıkarıyoruz ve 30 büyükşehirde aynı anda başlıyoruz, 1 Aralık'ta tüm Türkiye'de uygulama başlayacak" ifadelerini kullandı.

SABIR VE SIFIR HATA GEREKİYOR…

Mobil Göç Noktası Uygulamasının önemine değinen Bakan Yerlikaya, şunları kaydetti: "Futbol müsabakaları dahil olmak üzere her yerde kimlik kontrolü yapacağız. Turisti veya ikamet izni olan bir yabancıyı üzerinde kimlik veya pasaportu yok diye alıp, geri gönderme merkezine götürmeyeceğiz. İstanbul'da bunu 9 hafta boyunca pilot uygulamayla başardık. İstanbul'da 20 göç mobil noktasını 38 araca çıkardık. Düzensiz göçü, kaçak göçmeni, şehir içerisinde yakalamak sabır ve sıfır hata düşüncesiyle hareket etmemiz gerekiyor. Turizm ülkesiyiz. Mobil Göç Noktasında hangi görevlilerimiz oluyor? Yabancılar ile iletişim sağlayacak tercüman ve göç uzmanlarımız merkezde çalışıyor. Bu merkezlerde Göç-Net sistemi ve biyometrik yani parmak izi okutma sistemimiz var."

BULGARİSTAN İÇİŞLERİ BAKANI 10 EKİM'DE TÜRKİYE'YE GELECEK…

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı ile Bulgaristan İçişleri Bakanı ile sınır güvenliği ve düzensiz göç ile mücadele konularında geçen hafta telefon ile görüştüklerini hatırlatan Bakan Yerlikaya, Bulgaristan İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov'un 10 Ekim'de Türkiye'ye geleceğini, Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Dimitris Keridis'in geliş tarihinin henüz netleşmediğini söyledi.

KOMŞUYLA DÜZENSİZ GÖÇ İŞBİRLİĞİ…

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Keridis ve Yunan muhataplarıyla Whatsapp grupları olduğunu belirten Yerilkaya, "Kırklareli ve Edirne valilerimizle beraber. Yunanistan Göç ve İltica Bakanı ile Bulgar İçişleri Bakanı ile karşılıklı işbirliğimiz güçlü. Karadan bizden oraya, oradan bize düzensiz göçmen verilmeyecek diyoruz. Denizde de ülkelerin sahil güvenlikleri görüşüyorlar. Kara sınırı sıkı tutulunca denize yoğunlaşma olacağını düşünüyoruz. Orada da işbirliğini geliştireceğiz. Muhataplarıyla arkadaşlarımız görüşüyor" dedi.

Kaynak: SABAH

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •