Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projenin detayları...

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projenin detayları...
A- A+

Gazeteci Murat Sabuncu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Kasımpaşa'da hazırlandığı belirtilen müzenin sunumundan fotoğraflar paylaştı. Müze, seçim öncesine yetiştirilmeye çalışılıyor. T24 yazarı Murat Sabuncu, 'İşte projeden fotoğraflar ve detaylar; 'Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor, hedef seçim öncesinde açmak' başlıklı yazısında fotoğraflar paylaştı.

Sabuncu, "Teyit edemediğim bilgiye göre, müze uzun süredir yapımı süren Tersane İstanbul içinde olacak" ifadelerini kullandı. 

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Kasımpaşa'da seçim öncesine yetiştirilmeye çalışılan bir müze hazırlanıyor. Müzede Erdoğan'ın çocukluğundan futbolculuk yaşamına siyaset öncesi ile özellikle siyasi hayatı boyunca yaşadıkları, öne çıkan sözleri yer alıyor.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 15

Müze binası Selçuklu-Osmanlı mimarisi özelliklerinde. Birkaç katlı binanın geniş bir bahçesi var ve su kenarında.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 4

Müzede, başta eşi Emine Erdoğan olmak üzere aile fertlerine de yer veriliyor. Müzede fotoğraflar, videolar, duvarlara ve binanın dışına yansıtılacak özel efektlerle, projeksiyon ve hologram tekniklerinin de kullanıldığı bir hazırlık yapılıyor.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 5

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onay verdiği sunuma göre, ortaya çıkan taslakta şu ayrıntılar yer alıyor:

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 6

Sabuncu, müzenin kurulacağı alanla ilgili de şu bilgileri paylaştı:

"Haliç kıyısındaki alanda konuttan konferans merkezine pek çok yapı inşa ediliyor ve buranın sahibi Fettah Tamince. Kendisinin Fethullah Gülen ile yakın ilişkisi var. 2004 yılında "Gülen idolüm" demiş, 17-25 Aralık süreci sonrası Zaman gazetesine ortak olmuş, Bank Asya'ya para yatırmış, bu konuların ayrı ayrı her biri sıradan insanlar için tutuklama ve yıllarca ceza konusu olmuşken o beraat etmiş bir isim. Hakkında açılan soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 10 Mayıs 2018'de verdiği takipsizlik kararıyla kapandı. Kovuşturmaya gerek yoktur, diyen savcı İsmet Bozkurt ilerleyen günlerde davalarda kurduğu 'etik dışı ilişkiler' nedeniyle HSK tarafından meslekten men edildi. Kaynaklara göre müzenin yer alması muhtemel alanın tarihi önemi şöyle: 1455'te bu alanda Tersane-i Amire (İmparatorluk Tersanesi) kuruldu. Her gelen padişah yeni kızaklar ile savaş gemisi yapımında kullanılan havuzlar inşa ettirdi, Osmanlı donanması geliştirildi.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 9

Cumhuriyet döneminde de faal olmuş bu bölgede özellikle Camialtı ve Taşkızak tersaneleri  2001'de şehrin dışına taşındı. Son dönemde Fettah Tamince'nin kurucusu olduğu Tersane Bölgesi Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul tarafından alındı. Kısa bir süre evvel eski AKP Rize Milletvekili Abdülkadir Kart projeye ortak oldu.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 10

Erdoğan Müzesi'nin Kasımpaşa'da olmasının en önemli nedeni, hayatının, özellikle ilk gençliğinin büyük bölümünün burada geçmiş olması.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 12

Yine onay alınan taslaktan anlaşıldığına göre, projede Erdoğan'ın Milli Görüş, Refah Partisi yılları ve Necmettin Erbakan ile olan birlikteliğine de yer veriliyor.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 13

Özellikle 1990'lı yılların başında çekilmiş simge bir fotoğrafın burada yer alması planlanıyor. Küçük bir kamyonetin arkasında seçim çalışması için bir arada olan Erdoğan ve Erbakan kalabalıkta zor ayakta duruyor.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 14

Erdoğan'ın "Dünya beşten büyüktür" ya da "One minute" gibi konuşma-tartışmaları da video wall'larda gösterilmek üzere hazırlanıyor. Ayasofya'nın camiye çevrilişi ise, müze projesinde ayrı bir alanda temsil ediliyor.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 16

Bir duvara 10 Temmuz 2020 tarihli ve 31181 sayılı Resmi Gazete'deki 'Ayasofya Müzesi'nin camiye çevrilmesi ile ilgili' kararın yansıtılması hedefleniyor. Caminin hologramının da ayrı bir şekilde salonda yer alacağı şekilde çalışma yapılıyor.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 19

Erdoğan'ı eşi Emine Hanım'ın da Başbakan ve Cumhurbaşkanı eşi olduğu dönemlerde yaptığı ziyaretler, etkinlikler ayrı bir şekilde gösteriliyor. Çalışmada ayrıca, tüm aileyi gösteren bir aile ağacı ve yaşadıkları evleri simgeleyen fotoğraf ve hologramlara da yer verilmesi için çalışılıyor.

Erdoğan'ın futbolculuk günlerinden Pınarhisar Cezaevi'ne, belediye başkanlığından, başbakanlığa ve cumhurbaşkanlığına hayatının değişik dönemlerinin farklı odalarda gösterilmesi yönünde hazırlık yapılıyor.

Kasımpaşa’da 'Recep Tayyip Erdoğan Müzesi' kuruluyor! İşte projeden fotoğraflar ve detaylar - Sayfa 17

Gelelim işi hangi şirketin yapacağına. Şirketin adı Outdoor Factory (Açıkhava Fabrikası). İktidara yakın bir şirket. 2010 yılında kurulmuş. Tema park sektöründe faaliyet gösteriyor. Türkiye'de Vialand ve Devlet Bahçeli'nin açılışına da katıldığı memleketi Osmaniye'deki Masal Park için çalıştı. Beştepe içinde de yaptığı işler oldu. Kullanılamaz hâle gelen Anka Park'ta da 2017 yılında 56,6 milyon liralık 'açık oyuncak alanı tema işi'ni aldı. (Anka Park işini Murat Ağırel'in Parsel Parsel kitabından öğrendim).

Şirket Katar'da ve Orta Doğu'da işler yaptı. Şirketin kurucuları Toygar Yedigöz, Suphi Aydıner ve Sinan Cihan. Yedigöz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden ödül de aldı. Toygar Yedigöz'ün organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile de fotoğrafı var. 4 Ağustos 2020 tarihinde Çakıcı'nın hesabından atılan tweet'te "Sn. Çakıcı çok yakın dostları Toygar Yedigöz, Emre Veri, Vahit Kayracı, yakın akrabası Selahattin Yılmaz, yeğeni kadar yakın olan Şafak Mahmut Yazıcıoğlu, 30 yıllık yakın arkadaşı ve hemşerisi Menderes Saruhan, manevi oğlu Yunus Emre Uçar ile akşam yemeğindeler" denilerek fotoğraf paylaşılmıştı."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •