Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı: "İşte sosyal konut projesinin ayrıntıları..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı:
A- A+

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde sosyal konut projesinin tanıtım töreninde açıklamalarda bulundu. 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin işyeri yapılacak. İlk etap 2 yılda tamamlanacak. 2+1 konutların fiyatı 608 bin lira olacak. Ödemeleri ise 2280 liralık taksitlerle 240 vadeyle yapılacak. 850 bin liralık 3+1 konutlarda da ödemeler 3187 liradan başlayacak.

'Tarihimizin en büyük kentsel dönüşümünü başlattık'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı sosyal konut toplantımızın tanıtım toplantısı vesilesiyle bir aradayız. TOKİ vasıtasıyla hiçbir ülkenin hayal bile edemeyeceği atılımla tam 1 milyon 170 bin konut inşa ettik. Ülkemize çağın tüm ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, kamu binaları, stadyumlar, her kesimden insanımız için yüzlerce sosyal ve kültürel tesis kazandırdık. Halen 45 ilimizde 80 tarihi meydanımızı kültürel değerlere uygun olarak ülkemize kazandırıyoruz. Edirne'de Selimiye Camii ve çevresini yeniden ayağa kaldırıyoruz. Bursa'da tarihi çarşı ve hanlar bölgesini ihya ediyoruz. Bitlis'te köprülerimizi, hanlarımızı, medresemizi, meydanımızı içerisinde millet bahçesi koyarak düzenliyoruz. 455 millet bahçesini hızla inşa ediyoruz. Millet bahçelerimiz Türkiye'nin yeşile saygılı vizyonunun örnekleri olarak uluslararası şehircilik ödüllerine layık görülmüştür. TOKİ sadece bina yapan kurum olmanın ötesine geçerek önemli sosyal hizmet yapıları arasına girmiştir. Tarihimizin en büyük kentsel dönüşümünü başlattık. Sahibi de muhatabı da yararlanıcısı da milletimizin ta kendisidir.

'Temeli yılbaşında atıyoruz'

Tanıtım töreniyle ülkemizin her yerinde yüz binlerce yeni sosyal konut, konut arsasının ve işyerinin inşa sürecini başlatıyoruz. Başvuruları yarın itibarıyla başlayacak ve ekim ayı sonuna kadar sürecek. Temeli yılbaşında atıyoruz. Projelerimizi özellikle mahalle kültürünü gözetecek, yeşili hakim kılacak anlayışla hayata geçiriyoruz. Bu kampanya sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade etmektedir.

Sosyal konut projesinin ayrıntıları açıklandı

Projenin ismi belli oldu

Hedefimiz 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin işyeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. 2023 başından itibaren ürettiğimiz sosyal konut sayısını 2 milyona, vatandaş sayımızı da 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Konut ve işyerlerinin ismini de 'İlk Evim' ve 'İlk İşyerim' olarak belirledik.

'Konut sahipliği oranı en yüksek ülkelerin başında'

Çarpan etkisiyle 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketliliğe yol açacak projeyi bugün paylaşıyoruz. Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceği gibi vatandaşlarımızın konuta erişimini kolaylaştıracaktır. Türkiye, Avrupa ve Amerika ile karşılaştırıldığında konut sahipliği oranı yüksek olan ülkelerin başında gelmektedir.

2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Toplam 360 bin bağımsız birimden oluşan projemizin ilk etabı dahi Cumhuriyet tarihimizin en geniş sosyal konut atılımdır.

Konut kontenjanları nasıl olacak?

Şehit yakınları ve gazilere ilk etabın yüzde 5'e denk gelen 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz. 18-30 yaş arası içinde kontenjan oluşturduk. 50 binini de yarınlarımızın teminatı gençlerimize tahsis ettik.

Fiyatlar neler?

Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2280 liradan başlayan taksitlerle 240 vadeyle sahip olabilecek. 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3187 liradan başlayan taksitlerle 240 vadeyle yapılabilecek. Toplam bedelin yüzde 10'u peşin alınacak.

'Ticari kazanç haline getireceklere fırsat vermeyeceğiz'

Bu projeleri ticari kazanç haline getirmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca devleti kandırarak TOKİ'den ev almaya çalışanların hem ödedikleri parayı hem evleri kaybedecekleri sıkı, etkin bir denetim mekanizması kuracağız.

Bu kampanyayla birlikte vatandaşlarımıza ev yapmaya hazır arsa alternatifi de sunuyoruz. 7 ayrı bölgede belirlediğimiz bu arsalar piyasanın altında ve faizsiz vatandaşlarımıza satılacak. Vatandaşlarımız belirlenen projeye uygun ve belirlenen sürede yapabilecek. Arsalar iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 300 ila 500 metrekarelik alandan oluşan arsalar var. 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 1600 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle vatandaşlarımıza satılacaktır. Hisseli parseller ise 937 liradan başlayan taksitlerle yine 10 yıl vadeyle yapılabilecektir.

Hali hazırda 12 ilimizde 3930'u tamamlanmış 10 bini aşan sanayi tipi işyeri projemiz bulunuyor. 10 bin yeni işyerini daha hizmete sunuyoruz. 100 bine yakın ek istihdam sağlayacak. Bu iş yerlerini 350 bin liradan başlayacak fiyatlarla 120 ay vadeyle genç girişimcilerimize sunacağız.

'Makroekonomik büyümenin somut örneği'

Türkiye'nin son dönemde yaşadığı makroekonomik büyümesinin en somut örneklerinden biri de bu konut kampanyasıdır. Konut üretimindeki hızımızdan ve iş kalitemizden yararlanmak isteyen onlarca ülke var. Biz bu alandaki birikimimizi öncelikle vatandaşlarımıza sunuyoruz. Devlet, milletine hizmet için çalıştıkça; millet de devletine daha çok sarılmaktadır. 15 Temmuz gecesi yaşananlar bu hakikatin en çarpıcı ifadesidir.

Kısa bir süre önce İstanbul Esenyurt'ta konut dağıtım projesi yaptık. Ben vatandaşlarımızın mutluluğunu gördüm. Orada kentsel dönüşüm projesiyle çok ciddi bir adım attık. Şehirlerimize yakışan bir yapılaşmayı yaparak Türkiye'yi örnek bir ülke haline getirmenin gayreti içindeyiz.

İzmir'de yaşanan depremden sonra o bölgeyi nasıl değiştirdiğimizi konut teslim töreninde gösterdik. Aynı şey Malatya'da, Erzincan'da, Elazığ'da gösterdik.

'Ülkenin her kazancına itiraz edenler de boş durmuyor'

Bugün açıkladığımız projenin tamamı bittiğinde 3 milyon 750 bin insanımızı daha güvenli yaşam alanlarına kavuşturmuş olacağız. Ülkenin her kazancına itiraz edenler de boş durmuyor. Her projemiz gibi 500 bin sosyal konutun da yapılamayacağını söylemeyeceğini kale almıyorum. Bizi asıl şaşırtan muhalefet cenahının gençlerimizin ev sahibi olmasına karşı çıkmasıdır. Ey muhalefet biz göreve geldiğimizde sizin gençlerimize verdiğiniz burs neydi ya? 45 liracıktı, şimdi 600-800'lere çıktı. Biz böyle yaklaşıyoruz gençlerimize. Biz gençlerimizi sokaklarda bırakmadık. 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlarımız ve henüz dolmuş değil. Müracaat henüz yok. Ama biz buna rağmen yeni ilavelerle yurtlarımızı 1 milyonun üzerine çıkaracağız. Kendilerinin ev sahibi olmalarından rahatsızlık duyanlara en güzel cevabı gençlerimizin vereceğine inanıyorum."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •