28 Şubat döneminin siyaset dünyasını sarsan Tansu Çiller detayı! 'Karadayı'ya giderek...'

28 Şubat döneminin siyaset dünyasını sarsan Tansu Çiller detayı! 'Karadayı'ya giderek...'
A- A+

Sözcü gazetesi yazarı Ruhat Mengi, 28 Şubat'ın saklı kalmış ayrıntılarını emekli Albay Alican Türk ile konuştu.Alican Türk, "Tansu Çiller'in dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'ya giderek “Bana destek verin Refah'ı birlikte bertaraf edelim” dediği" iddialarını doğruladı.

Türk, "Evet bunu ben de o dönemde çeşitli kaynaklardan duydum. Daha sonra gazetelerden ve Çiller'in Danışmanı Sayın Mehmet Bican'ın kitabından da okudum. Sonra Çiller “Bu konuşmayı yapmamış olalım” dediğinde Karadayı, “Bu konuşmayı yaptıysak bizim zabıtlarımıza geçmiştir” cevabını vermiş. Zaten Karadayı “TSK'nın siyaset dışında kalması için her çabayı göstereceğini” sık sık vurguluyordu. Batı Çalışma Grubu'nun kuruluşunun duyurulduğu toplantıda da “TSK'nın irtica mücadelesinde siyaset yoktur, orduyu siyaset dışında tutmak için ne gerekiyorsa yapılmaktadır” denmişti, kamuoyunda birçok kez deklare edildi."ifadelerini kullandı.

Ruhat Mengi'nin "Emekli Albay Alican Türk, 28 Şubat’ın bilinmeyenlerini anlattı: Çiller, Karadayı’ya “Destek ver Refah’ı devirelim” dedi!" başlıklı yazısı şöyle oldu:

28 Şubat Davası sanıklarından Türk, 24 yıl önce yaşananların perde arkasını anlattı. Çiller ve dönemin Genelkurmay Başkanı arasındaki konuşma için “TSK, demokrasinin dışına çıkma taraftarı değildi” dedi

Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan Emekli Albay Alican Türk, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda, Genelkurmay Psikolojik Harekat Daire Başkanlığı'nda görev yaptı. Irak'a sınır ötesi harekat olan Çekiç 97 Harekatı'nda TSK Başarı Madalyası aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında 12 Nisan 2012'de tutuklandı. Şu anda cezaevinde olan emekli generaller Çevik Bir, Çetin Doğan ve bütün diğer komutanlarla birlikte cezaevinde kaldı ve 14 ay sonra tahliye oldu. “28 Şubat- Sincan'dan Tarihe Notlar” ve “Bitmeyen Sömürü 28 Şubat” isimli kitaplarında 28 Şubat olaylarının perde arkasını açıkça anlatmıştır.

KUMPASA MONTE ETTİLER– Sayın Alican Türk; siz 28 Şubat'ta hangi görevdeydiniz?

O tarihte yüzbaşıydım. Genelkurmay Psikolojik Harekat Başkanlığı'nda bir proje subayıydım. İrtica benim ilgi alanımda da değildi, 40 yıl düşünsem bu davanın sanığı olacağım aklıma gelmezdi.

– Neden sanık olmuşsunuz?

Psikolojik Harekat Dairesi'nde görev yapan personelin büyük çoğunluğunu bu kumpas davalarından birine monte etmişler. Birini Balyoz'a, diğerini Ergenekon'a, Poyrazköy'e… Benim şansıma da 28 Şubat düştü. Batı Çalışma Grubu üyesi olmakla suçlandım, ‘Hiç orada bulunmadım' dedim. BÇG'yi yasa dışı kurulmuş ve hükümeti devirmekle görevli bir cunta yapılanması olarak tanımlıyorlar, böyle bir algı oluşturdular. İlgisi yok, tamamen yasal çerçevede Genelkurmay Başkanlığı'nın tasarrufuyla, direktifleriyle kurulmuş bir çalışma grubudur. Genelkurmay'da bu tip çalışma grupları her zaman vardır bundan sonra da olacaktır.

BASKI VARSA ÇİLLER YAPTI

– Abdullah Gül dönemin Refah Partili Devlet Bakanı'ydı şimdi Abdullah Gül'ün açıklama yapması gerektiği söyleniyor, sizce yapmalı mı?

Sadece Abdullah Gül değil o dönem hükümette olan herkes açıklama yapmalıdır. 13 Mart 1997 tarihli Bakanlar Kurulu tutanaklarını açıklasınlar. Orada askerlerin olmadığı bir toplantıda alınan kararları millet duysun. Çiller, Akşener, Turan Tayan; MGK'da bir baskı olmadığını mahkemede ifade ettiler. Çiller'e mahkemede “MGK'da size bir baskı yapıldı mı?” diye sorulduğunda “Kimin haddine” dedi. Bu Bakanlar Kurulu tutanağı son kitabım “Bitmeyen Sömürü”de var, ilk defa bir kitapta yer alıyor. Orada Çiller, hükümet olarak bu kararların nasıl arkasında olduklarını ve mutlaka tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ediyor. Başbakan Erbakan da “Sayın Başbakan yardımcıma aynen katılıyorum” diyor. Ertesi gün 14 Mart'ta Erbakan irtica ile etkin bir şekilde mücadele edileceği kararlarının aynen uygulanacağını söylüyor. Çiller daha sonra bu kararların baskıyla alındığını söyledi. Eğer bir baskı varsa bu Çiller tarafından Erbakan'a yapılan baskıdır.

KARADAYI NE CEVAP VERDİ?

– Tansu Çiller'in dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'ya giderek “Bana destek verin Refah'ı birlikte bertaraf edelim” dediği, Karadayı'nın ise “TSK siyasete karışmaz” cevabını verdiği sonradan 2 gazetede haber olmuştu ve Tansu Çiller'in yanından ayırmadığı basın danışmanı Mehmet Bican'ın “28 Şubat'ta Devrilmek” isimli kitabında yer aldı. O dönemde sizin yanınızda da bu konudan söz edilmiş miydi?

Evet bunu ben de o dönemde çeşitli kaynaklardan duydum. Daha sonra gazetelerden ve Çiller'in Danışmanı Sayın Mehmet Bican'ın kitabından da okudum. Sonra Çiller “Bu konuşmayı yapmamış olalım” dediğinde Karadayı, “Bu konuşmayı yaptıysak bizim zabıtlarımıza geçmiştir” cevabını vermiş. Zaten Karadayı “TSK'nın siyaset dışında kalması için her çabayı göstereceğini” sık sık vurguluyordu. Batı Çalışma Grubu'nun kuruluşunun duyurulduğu toplantıda da “TSK'nın irtica mücadelesinde siyaset yoktur, orduyu siyaset dışında tutmak için ne gerekiyorsa yapılmaktadır” denmişti, kamuoyunda birçok kez deklare edildi.

Tansu Çiller ise MGK toplantısından sonra aylarca karşı çıkmadığı ve generallerle çok iyi anlaşarak yürüttüğü 28 Şubat sürecini, Cumhurbaşkanı Demirel başbakanlık görevini kendisi yerine Mesut Yılmaz'a verdikten sonra bunu hazmedemeyerek darbe olarak nitelemeye başladı.

YILMAZ MAHKEMEDE ERBAKAN İÇİN NE DEDİ?

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz 28 Şubat'ın yargılandığı mahkemeye gelmiş ve Erbakan'ın “adil düzen gelecek, kanlı mı olacak kansız mı” sözü iç savaş çağrıştıran bir açıklamadır. Askerlerin tedirginlik duymaması zaten mümkün değildir demişti. Erbakan'ın ve Refah Partililerin buna benzeyen birçok sözü vardı. RP'li milletvekillerinin “şeriat gelecek, kan dökülecek, fıstık gibi olacak” benzeri tamamen laik düzeni yıkmaya yönelik konuşmaları halkı da TSK'yı da kışkırtmak için yeterliydi ama TSK demokrasinin dışına çıkma taraftarı değildi.

28 Şubat 1997'de MGK'da alınan kararlar daha sonra gelen hükümetler tarafından sulandırılmasaydı 15 Temmuz olmazdı, olay budur. Konuyu anlamak isteyenlere benim ve Mehmet Bican'ın bu konuda yazdığı kitapları okumalarını öneriyorum.

Türk'ün, “28 Şubat, Sincan'dan Tarihe Notlar” ve “Bitmeyen Sömürü-28 Şubat” adlı kitapları var.

EĞER FETÖ BİTTİYSE BUNCA HUKUKSUZLUĞUN SEBEBİ NE?

– 28 Şubat davasından beraat etmiş biri olarak açıklama yapmaktan tedirgin olmuyor musunuz?

Beraat edenlerden biriyim ama haksızlıklara boyun eğebilen biri değilim. Ortada büyük bir adaletsizlik, haksızlık var. Sadece bu davanın sanığı olarak değil, bir vatandaş olarak tepki gösteriyorum.

İçinde olduğum için bu kararın ne kadar haksız, hukuksuz olduğunu yakından biliyorum. Yargıçların elindeki kanıtlara bakarak karar vermesi gerekirdi, bakmadılar bile. Sahte belgeler üzerinden karar verdiler. Ben zaten suçsuzdum, tutuklananlar da suçsuz. Bu davaya ilişkin tek bir ıslak imzalı belge yok. 1997 tarihli sahte belgelerde Genelkurmay'ın numeratörle güvenlik numarası verdiği yazılmış. Oysa Genelkurmay karargahı numeratörle güvenlik numarası vermeye 2002 Kasım ayında başlamış. Çevik Bir, Çetin Paşa ve diğer bazı komutanların imzaları kopyala-yapıştır ile alınıp belgeler üretilmiş. Yerel mahkeme, istinaf mahkemesi ve Yargıtay bunları ciddiye almadı.

FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI

– Artık FETÖ yok, dava neden aynı hızla devam etti ve Balyoz'da olduğu gibi müebbet hapis cezaları verildi?

Ben de soruyla yanıt vereyim; eğer FETÖ bittiyse bunca hukuksuzluğun, adaletsizliğin sebebi ne? Bana göre FETÖ'yle mücadele falan edilmiyor, üst düzey hiç kimseye dokunulmadı. Bankaya para yatırmış, okuluna öğrenci göndermiş zavallı alttakilere oldu olan. FETÖ'nün siyasi ayağına dokunulmadığı sürece FETÖ'yle mücadele edildiğine inanmak çok güç. Boy boy fotoğrafları var, Türkçe olimpiyatlarını düzenleyenler, Gülen hocam özlüyoruz dönün diyenler, Pennsylvania'ya gidip ziyaret eden siyasiler. Onlara hiçbir şey sorulmuyor.

TSK'DA BAŞARI MADALYASI ALDI

Emekli Albay Alican Türk, Hacettepe Sosyoloji mezunu. Irak'ın kuzeyine düzenlenen “Çekiç 97 Harekatı”nda “Başarı Madalyası” aldı. 28 Şubat Davası'nda 12 Nisan 2012'de tutuklanıp Sincan Cezaevi'ne gönderildi.

SİNCAN'DA BALANS AYARI DOĞRU MU?

– Birlikte cezaevindeyken Çevik Bir Paşa neler anlatıyordu?

Odalarımız yan yanaydı. Tanklar meselesi ve birçok konuyu konuştuk. ABD'de yaptığı konuşmada iktidarı eleştirdiği tamamen yalan. Gazeteler manşet atınca Çiller metni istiyor. Dışişleri'nden gelen İngilizce metin ile gazetelerde yazılanlar arasında fark olduğu görülüyor. ‘İktidara balans ayarı yaptık' gibi bir sözü yok. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı ziyarete gidiyor. Annan, TSK'dan övgüyle söz ediyor ve “TSK'nın demokrasi için bir balans unsuru olduğunu” söylüyor. Çevik Bir, gazetecilerin sorusuna bu cümleyi söylüyor, onlar da bu sözü “Sincan'da balans ayarı yaptık”a çeviriyor.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •