Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bağlantı kurdu... 'Uzay misyonumuz bilime katkı sağlayacak'

Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bağlantı kurdu... 'Uzay misyonumuz bilime katkı sağlayacak'
A- A+

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzaya çıkan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) 3'üncü gününde gerçekleştirdiği canlı bağlantıda, "Bu görev ile birlikte çocuklarımızın ve gençlerimizin uzaya olan merakları daha da artacak. Sen ilk astronotumuz oldun. Ama tabii ki son olmayacaksın. Artık Türkiye de insanlı uzay görevi gerçekleştiren sayılı ülkeler arasında yerini aldı. İnşallah bu yolculuğumuz güçlenerek devam edecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ISS'de bilimsel deneylerini sürdüren Türk astronot Alper Gezeravcı ile canlı bağlantı gerçekleştirdi. Erdoğan, "Ülkemiz tarihindeki bu ilk ve çok önemli vazifeyi yerine getirmek için çıktığın yolda sana başarılar diliyorum. Milli Uzay Programımız kapsamında gerçekleştirdiğin bu kritik görevle çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm milletimize ilham kaynağı oldun. Senin seyahatinle birlikte uzay çalışmalarında da artık yeni bir dönemin kapısını araladık" dedi.

Bunun üzerine Gezeravcı, "Göklerdeki istikbalimizin teminatı olan, liderlik vizyonunuzun bir parçası olarak Türk astronot ve bilim misyonunda görev almaktan mutluluk duyuyorum. Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılında 'Türkiye Yüzyılı'na adım atarken bu önemli ve anlamlı görevde ülkemi temsil etmenin ve bayrağımızı ISS'e taşımanın gururunu yaşıyorum. Yıllarca uzayı başka milletlere ait olan bir rüya olarak kabul edip, hayal dahi etmekten çekinen ben de dahil nice Türk gencine ve gelecek nesillerimize bu hayali gerçek haline getirerek hediye ettiniz. Kendimize olan öz güvenimizi ayağa kaldırmamızı ve pekiştirmemize imkan tanıdınız. Bunun için size minnettarım" diye konuştu.

'İSTASYONDAKİ ORTAMA HIZLA UYUM SAĞLADIM'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevinin hangi aşamasında olduğunu sorduğu Gezeravcı, yer çekimsiz ortamda bulunmanın farklı bir deneyim olduğunu vurgulayarak, "İlk olarak Türk astronot ve bilim misyonumuzun en önemli kısmını teşkil eden bilimsel deneylerimizi hassas şartlarda istasyondaki yerlerine aktardım. Deney düzeneklerimizi Dragon kapsülden istasyon içindeki deney öncesi muhafaza konumlarına naklederek, bu önemli ilk adımı tamamladım. Bunun ardından planlı takvim dahilinde deneylerimize başladım. Görevim boyunca bu deneyleri tamamlayıp, sonuçlarını beraberimde ülkemize getirmek üzere kayıt altına alıyor olacağım. Buradaki ortamın dünyadan en önemli farkı yer çekiminin yokluğu. Mikro yer çekiminde istasyonun içinde havada bir kuş misali özgürce hareket edebiliyoruz. Tabiricaizse kanatsız uçabiliyoruz. Uzay istasyonundaki bu ortama çok hızlı bir şekilde uyum sağladım. Buradaki çalışmalarıma hedeflediğimiz gibi başladım ve 3'üncü gün içinde planladığımız şekilde devam ediyorum. Herhangi bir aksaklık olmadan tüm faaliyetlerimiz yürütüyoruz" dedi.

Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bağlantı kurdu... Uzay misyonumuz bilime katkı sağlayacak

'YOLCULUKTA HER ŞEYE HAZIRLIKLIYDIK'

Erdoğan, daha sonra "Türk Hava Kuvvetlerimizin yetiştirdiği bir pilot olarak bu görev için en uygun aday sendin" diyerek Gezeravcı'ya uzay yolculuğunu sordu. Gezeravcı, "Yolculuğun ilk kısmının amacı dünyanın yer çekimine maruz kaldığımız alt atmosfer bölümünü aşarak, uzaya ulaşmaktı. Bu kısım yaklaşık 10 dakika sürdü. Yolculuğumuzun en riskli ve fiziksel olarak da zorlayıcı kısmı buydu. Ardından 200 kilometrelik yörüngede dünya çevresinde tur atarak ISS ile buluşmayı planladığımız zamana uygun şekilde hız ve irtifa ayarlamalarını gerçekleştirmeye başladık. Sonrasında istasyonun bulunduğu yörüngeye çıkıp, istasyona kenetlenmeyi gerçekleştirdik. Fırlatmanın ilk 10 dakikasında çok hızlı geçen bölümden sonra dünya yörüngesindeki turumuz yaklaşık 36 saat sürdü. Herhangi bir anormalliğe karşı her zaman hazırlıklıydı" dedi.

'PEK ÇOK EVLADIMIZ BU ALANA YÖNELECEK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uzay alanında uluslararası iş birliklerimizi güçlendirirken yürüttüğümüz çalışmalarla yeni teknolojilere öncülük etmeyi amaçlıyoruz. Bu yönüyle de ISS’de gerçekleştirdiğin misyon çok önemli, çok kıymetli. Bu görev ile birlikte çocuklarımızın ve gençlerimizin uzaya olan merakları daha da artacak. Belki pek çok evladımız bu alana yönelecek, senin izinden gidecek. Zaten şimdiden de başladılar. 'Alper ağabeyimizin gittiği yerden ben de gideceğim' gibi yaklaşımlar var. Sen ilk astronotumuz oldun. Ama tabii ki son olmayacaksın. Artık Türkiye de insanlı uzay görevi gerçekleştiren sayılı ülkeler arasında yerini aldı. İnşallah bu yolculuğumuz güçlenerek devam edecektir" diye konuştu.

Gezeravcı ise şunları kaydetti: "Kendi uydularını yıllardır milli imkanlarıyla üreten bir milletin evladı olarak uzay faaliyetleri alanında bir sonraki adımı milletimiz adına gerçekleştirdiğimin farkındayım. Millet olarak kendimize olan güvenimizi daha da sağlamlaştıracak bu tarihi görev konusunda ortaya koyduğunuz güçlü irade konusunda size minnettarım. Yüce milletimiz ve devletimizin bize sunduğu imkanlar doğrultusunda gerçekleştirdiğim bu görev sırasında bana desteğini sunan, dualarına esirgemeyen kadirşinas milletimize şükranlarımı sunuyorum."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •