CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Bu bütçe Türkiye'ye kurulan kumpastır..."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:
A- A+

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'de bütçe görüşmeleri kapsamında bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, 'Kimse bu hükümete itibar etmiyor. İçeride ve dışarıda kimsenin itibar etmediği tek kişilik bir hükümete dönüştü' eleştirisi yaptı. 2022 bütçesini de eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu bütçe milletin alın terini sömüren bir bütçedir. Bu bütçe fakirden alıp zengine veren bir bütçedir. O nedenle bu bütçe Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmış bir kumpas bütçesidir." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'deki bütçe görüşmelerinde konuştu.

Bütçeye hayır diyeceklerini açıklayan Kılıçdaroğlu, ''Bu bütçe, Türkiye Cumhuriyet Devleti'ne yapılmış bir kumpas bütçesidir'' dedi.

''BÜTÇE KİMİN SORUNUNU ÇÖZÜYOR?''

Bir sorunu samimi olarak çözmek istiyorsanız, önce sorunun muhatabı ile konuşmanız lazım. Bunun yolu nedir: Ekonomik ve Sosyal Konsey. Toplandı mı, toplanmadı.

Bir kişi her şeyi ben biliyorum diyorsa, dünyanın en cahil insanıdır.

Bu bütçe kimin sorununu çözüyor. Biri de çıksın desin ki şunun sorununu çözüyor. Kendilerini kapatmışlar saraya, saraydan bakıyorlar herkesin durumu çok iyi.

Ben esnafı dinliyorum, çiftçiyi dinliyorum. Siz kimi dinliyorsunuz? Birbirinizi dinliyorsunuz.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

- Bu bütçe milletin alın terini sömüren bir bütçedir. Bu bütçe fakirden alıp zengine veren bir bütçedir. O nedenle bu bütçe Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmış bir kumpas bütçesidir.

-Türkiye'yi öyle bir hale getirdiler ki yolsuzluk yapanları affettiler. uyuşturucu baronlarını affettiler. Uyuşturucu baronlarına destek çıktılar, arka çıktılar.

-Bürokraside güveni sıfırladılar. Adaleti yok ettiler. Paralel yapıdan şikayet ediyordunuz kendiniz bir paralel devlet kurdunuz.

-Yargıyı da mahvettiler. Adamı alıyorsunuz 'Madem ki sen söyleneni yaptın seni Yargıtay'a üye yapıyorsunuz. Bir tek Yargıtay kararı altında imza atmamış adamı Anayasa Mahkemesine üye yaptılar. Bu kara lekeyi Türkiye Cumhuriyeti tarihine sürdünüz.

-Türkiye Cumhuriyeti'nin 33 askeri Rusya tarafından şehit edildi. Başkanınız hesap sorabildi mi? Gitti Putin'in kapısında bekledi. Dünyanın gözü önünde öylece kapıda bekletildi.

-Siz tüyü bitmemiş yetim hakkı koruyamazsınız. Siz para babalarının baronlarının yanındasınız.

''ERDOĞAN BÜTÇESİNİN ARKASINDA DURMALI''

''Cevaplanmayan sorular var. Bakanlar vermiyorlar cevabını. Bunlar nasıl bakan? Geçen yıl demiştim ki bunların günahı yok, devlet memurları. Beni üzen TBMM'de seçim ile gelen birisinin gelip burada bütçe anlatmaması, yerine atadığı birine bütçeyi anlattırmasıdır.

Erdoğan bütçesinin arkasında durmalı, kaçarak bu iş olmaz.

''TBMM VESAYET ALTINDADIR''

Bu süreç böyle devam ederse; TBMM vesayet altındadır. Milletvekillerinin sorularına dahi cevap verilmezse, Sayıştay'ın raporlarına müdahale edilirse ve bunu yürütme yaparsa, o parlamento yürütmenin vesayeti altındadır. Gazi Meclis diyoruz, hangi gaziliği kaldı? Hangi yetkiniz var?

FAİZ ÇIKIŞI

Faizi sıfırlayacağız. Hangi faizi ya? Çiftçinin faizini sıfırladınız mı? İktidar olacağız, bir haftada çiftçilerin faizlerini sıfırlayacağız. Yüreğiniz yetiyor mu, yetmez. Talimat gelmesi lazım, faizi sıfırlamak için.

Merkez Bankası'nı iğdiş ettiler. Erdoğan, bir kararname çıkardı, fiyat istikrar komitesi kuruyorum. Merkez Bankası'ndan bu yetkiyi alıp, kendi kurduğu kurula verdi. Peki bu komite kaç kez toplandı? Bir kere bile toplanmadı. Bunu söylüyoruz, üzülüyorsunuz. Acıdır gerçekler.

Etiket değiştiren elemanlar istihdam ediliyor, bu hale getirdiler.

128 MİLYARI BİR KEZ DAHA SORDU

(AK Parti sıralarına) Damatla kayınpeder ne yaptılar 128 milyar doları? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormak benim de görevim sizin de göreviniz. Sizin sormanız lazım. Kime sattın 128 milyar dolar?

TL'NİN DOLAR KARŞISINDA DEĞER KAYBETMESİ

Şu soruyu sordunuz mu acaba kendinize: Ben kendi vatandaşımdan niye dolarla borçlanıyorum? Bu ülkenin kendi parası yok mu? Bunların hiç biri milli değil, oturan bakanların hiç biri de milli değil.

''FAİZCİLERİN UMUDU ERDOĞAN'DIR''

Kitabını yazmışlar. Evet yazmışlar: Türk lirası nasıl pul edilir, kitabını yazdılar.

Erdoğan diyor ki ben hiç bir zaman faizci olmadım. Bütün faizcilerin güvencesi de umudu da Erdoğan'dır.

Bütçe komisyona geldiği andan itibaren bütün rakamlar değişti.

(Kendisine laf atan AK Partili vekile) Benim adaylığım neden bu kadar seni ilgilendiriyor? Geliyor gelmekte olan.

Beyefendi Katar'a gitmiş. Katar Dışişleri Bakanı, 'ekonomik gidişatı nedeniyle ortaya çıkacak fırsatları değerlendireceğiz' diyor.

''DOLARLA İHALE YAPILIR MI?''

Bana sormuyorsa eve gidince ilkokula giden çocuğa sorun, dolarla ihale yapılır mı? Dolar şimdi 14 liraya çıkıyor, kim kazandı? Dolarla ihale alan kazandı. Kim ödeyecek, 83 milyon ödeyecek. Bunu sizin vicdanınız kabul ediyor mu? Dolarla ihale aldın eyvallah, güvenceyi de dolarla veriyorsunuz.

(Kendisine laf atan AK Partili vekile) Belediyeleri öğrenmek istiyorsun, İçişleri Bakanı'nın el koyduğu 25 yolsuzluk dosyasını sor.

Ayrıca ne yaptılar biliyor musunuz? EURO ile borçlandıysanız Avrupa'daki enflasyonu sırtınıza yüklüyorlar. Bu millet, ABD'deki enflasyonu neden çeksin?

(AK Partili vekillere) ABD'deki enflasyonun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yüklenmesinden rahatsız olduysanız, bundan memnun olduk.

( AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, kendisine laf atınca) Arkadaşlar, Yeliz konuşuyor.

AİHM kararlarını uygulamayanlar terfi etti, sözüm söz tamamını temizleyeceğim. Bu memlekete adalet ya gelecek, ya gelecek. Sizler savunamazsınız, sizler milletin arasına giremezsiniz. O nedenle size diyorlar ki tebdili kıyafet yapın.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •