Şehir Tiyatroları karıştı… Tartışmaların odağındaki isim Mehmet Ergen makam odasını boşalttı!

Şehir Tiyatroları karıştı… Tartışmaların odağındaki isim Mehmet Ergen makam odasını boşalttı!
A- A+

Resmi ataması daha önce iki kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından veto edilen İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen’in görevden alındığı öğrenildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından 23 Ekim 2019’da Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine atanan Mehmet Ergen’in görevden alındığı iddiaları son günlerde kulislerde konuşulurken, henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ancak Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre Ergen, görevden alındığının kendisine bildirilmesi üzerine makam odasını boşalttı.

İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) ise geçen 18 Kasım’da yayınladığı bildiride  “Sunduğumuz yönetmelikte ‘Sanatçıların seçtiği Genel Sanat Yönetmeninin görev süresi 4 yıldır’ maddesi vardır. Son günlerde Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni’nin görevden alınacağı hakkında duyduklarımız işte tam da böylesi keyfi, istikrar bozucu, iki senede bir görevden almalara karşı seçilmişi korumak içindir” dedi.

İBB Şehir Tiyatroları'na yeni atamaİŞTİSAN’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:“Bundan 10 yıl önce sessiz ve gizli bir operasyonla “İstanbul Şehir Tiyatrosu Yönetmeliği” tiyatromuzu sanatçıların elinden alıp bürokratlara teslim etmek üzere değiştirildi. O zaman buna karşı çıkan yüzlerce sanatçı, binlerce sanatsever ve seyirci sokaklara döküldü. Beyoğlu’nda binlerce insanın katılımıyla yürüyüş düzenlendi. Muhsin Ertuğrul sahnesi önünde günlerce eylem yapıldı. Göztepe Özgürlük parkında yönetmelik değişikliğini protesto için “Sanat Maratonu” düzenlendi. Geçen zaman içinde Şehir Tiyatroluların Özgür ve Özerk bir Şehir Tiyatrosu için çabaları hiç bitmedi. 2 yıl önce yapılan yerel seçimler sonucu belediye yönetimi değişti. Yıllar içinde değişen bürokratlara derdimizi anlatmaya ve Şehir Tiyatrosunun özerkliğini savunmaya devam ederken gördük ki gelen bürokrat gideni aratıyordu. Her şey sıfırdan başlıyordu. En caf caflı cümleler, verilen sözler bürokratların egosuna takılıyordu. Çünkü ipleri ellerinden bırakmak istemiyorlardı. Sanatçıya ve kuruma hakim olmak hoşlarına gidiyordu ve en iyisini onlar biliyordu. Son gelen yöneticilere de tiyatromuzla ilgili yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdik, dosyalar sunduk. Biraz olsun ümidimiz vardı. Ama zaman bizi yine yanıltmadı. İlk günlerdeki sözler unutulmuş, ben bilirimcilik başlamış, tiyatrocuları sunucu olarak hayal etmekten öteye geçilememişti. Yönetmelik değişikliği için sözler verilmiş ama hiç bir çalışma yürütülmemişti. Sunduğumuz yönetmelikte “Sanatçıların seçtiği Genel Sanat Yönetmeninin görev süresi 4 yıldır” maddesi vardır. Son günlerde Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni’nin görevden alınacağı hakkında duyduklarımız işte tam da böylesi keyfi, istikrar bozucu, iki senede bir görevden almalara karşı seçilmişi korumak içindir.Son söz yine büyük ustamız Muhsin Ertuğrul’un;“Her tiyatro örgüt bakımından bazı yerde devlete, bazı yerde belediyeye bağlıdır ama işine idaresine sanatçılardan gayrısı burnunu sokmamıştır… Meclis üyelerinden bir kaçı eğer tiyatroyu çiftlikleri, sanatçıları da parayla tutulmuş kahyaları sanıyorlarsa uyansınlar. BU TİYATRO SANATÇILARINDIR.”

Açıklamada belirtildiği gibi 2012 yılında Şehir Tiyatroları’nın yönetmeliği değiştirilmiş ve yeni yönetmelikle birlikte tüm yönetim erki sanatçılardan alınıp, belediye bürokrasisine devredilmişti. Eski yönetmelikte kurumun Genel Sanat Yönetmeni Yönetim Kurulu Başkanı iken, yeni yönetmelikte Genel Sanat Yönetmeni Yönetim Kurulunun sıradan bir üyesi haline dönüştürülmüş, Yönetim Kurulunun sayısal çoğunluğu belediye bürokrasisine verilmişti. ‘Şehir tiyatrolarının sonu’ olarak yorumlanan bu gelişme üzerine eylemler yapıldı. Ancak önceki belediye yönetimi sürecinde hiçbir gelişme sağlanamadı. Belediye yönetimi değiştikten sonra tüm Şehir Tiyatroları çalışanlarında yönetmeliğin değiştirileceğine dair bir umut oluşsa da, bu konuda da bugüne kadar hiçbir gelişme olmadı.

‘BİLDİRİ SORUNLU’

Konuştuğumuz ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Şehir Tiyatroları çalışanı İŞTİSAN’ın açıklamasında ‘seçilmişi korumak’ ifadesine itiraz etti.

“Bu bildiri sorunlu ve kendini imha eder niteliktedir. Bir kere, görevden alındığı söylenen Mehmet Ergen seçilmiş değildir. Sanırım dernek yöneticileri kendi aralarında yaptıkları lobi faaliyetiyle, ‘seçim’ kavramını birbirine karıştırıyor. Mehmet Ergen atanmış bir Genel Sanat Yönetmeni idi. Tıpkı kendisinden önceki Genel Sanat Yönetmenleri gibi…” diyen tiyatro çalışanı, “Burada asıl mesele gözden kaçırılıyor. İŞTİSAN’ın hazırladığı yönetmelik taslağında Genel Sanat Yönetmeni’nde aranan şartların başında üniversite mezunu olma şartı var. Oysa Mehmet Ergen lise mezunu” ifadelerini kullandı.

Yazının devamı için tıklayın...Kaynak: VERYANSIN TV

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •