Azeri işadamı Mansimov: "Pensilvanya'ya Ağar'ın isteği üzerine gittik! "Ağar'a marinada benzinlik, Ulus'ta,.. "

Azeri işadamı Mansimov:
A- A+

Halktv.com.tr'den yazarı İsmail Saymaz, FETÖ'cülük iddiasıyla bir yıl tutuklu kalan konuşan Azeri iş insanı Mübariz Mansimov ile konuştu. Mansimov, Pensilvanya'ya eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın isteği üzerine gittiklerini söyledi.

Saymaz'ın "Bu yaz hiç olmadığı kadar sıcak geçti."diyerek başladığı yazısı şöyle;

Bu yaz hiç olmadığı kadar sıcak geçti.

Yalnızca mevsimsel şartlardan ötürü değil...

Politik olarak da hararetliydi.

Sedat Peker'in ilkini 2 Mayıs'ta çektiği videoları bütün memleketi Youtube'a kilitledi. Vatandaşlar haftalarca soluksuz izledi.

Şehir meydanları ve köy kahvehaneleri bu ifşaatları konuştu.

İktidar soğuk soğuk terledi.

Yandaş işverenlerin "Sıra bizde mi?" diye düşünmekten uykusu kaçtı.

Partizan bürokrasi kör...

Beştepe'nin avukatlık bürosuna dönmüş olan adliye sağırdı.

Peker'in söz ettiği ilk skandal, Yalıkavak Marina'ya çöküldüğü suçlamasıydı. İddiaya göre Azerbaycanlı oligark Anar Alizade, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve AK Parti Elazığ Milletvekili olan oğlu Tolga Ağar ile el ele vererek, marinayı ele geçirmişti. Marinanın eski sahibi Mübariz Mansimov (Gurbanoğlu) dolandırıldığını ileri sürerek dava açmıştı.

Sen misin, hak arayan!

Bir yıl sonra Mansimov hakkında FETÖ üyeliğinden soruşturma başlatıldı. Savcı kanıt elde edilemediği için 2019'da kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Ne var ki, yeni tanıklara ulaşıldığı iddiasıyla altı ay sonra dosya kapağı aralandı.

Tanıklar kimler miydi?

Mansimov'un "Dolandırılmama neden oldular" diye dava açtığı beş eski yöneticisi!

Mansimov, FETÖ'cülük iddiasıyla bir yıl tutuklu kaldı. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamada FETÖ'ye yardımdan beş yıl hapis cezası aldı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, cezayı onadı.

Mansimov, temyize gitti.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Mansimov, şehir dışına çıkma tedbiriyle serbest bırakıldı.

Şu an İstanbul'da yaşıyor.

Ve nihayet suskunluğunu bozuyor.

Kamuoyunun ilk kez duyacağı bilgileri açıklıyor.

Mehmet Ağar ile işadamı Yusuf Uğur ve MHP'li milletvekili Saffet Sancaklı vesilesiyle tanıştığını...

Ağar'a Ulus'taki evini bedelsiz verip kira almadığını...

Yalıkavak Marina'daki benzin istasyonunu Ağar'lara armağan edip oğlu Tolga Ağar'ı yönetim kurulu başkanı olarak atadığını...

Ağar cezaevindeyken her hafta ziyaret ettiğini...

Cezaevinin yakınına helikopter pisti bile yaptırdığını...

Pensilvanya'ya Ağar'ın isteği üzerine ve kendi uçağıyla gittiklerini anlatıyor.

Söz, Mübariz Mansimov'da.

"Ağar'a marinada benzinlik, Ulus'ta ev verdim"

Bölge Adliye Mahkemesi örgüte yardım suçundan verilen beş yıllık cezayı onadı. Ne düşünüyorsunuz?

FETÖ ile bir ilişkim olmadığı ortaya çıkacak. Davam Yargıtay aşamasında. Yardım, ne yardımı? Yok ortada. Hiçbir vakfa yardım etmemişim. Sadece Güllüoğlu'ndan benim otelim iki kilo baklava almış, 2014'te. Siz Güllüoğlu'ndan hiç baklava almadınız mı? Bu memlekette biri çıksın desin ki, Gülloğlu'ndan tatlı yemedim.

FETÖ ile temasınız oldu mu?

Fetullah Gülen'e Mehmet Ağar ile beraber ve onun isteği üzerine gittim. Yoksa Ağar da biliyor, orada FETÖ ile kavgamı. Gülen'e hiçbir zaman sempatim olmadı. Mezhebim Şia. Bizde tarikat olmaz. Türkiye'de 20'nin üstüne okul yaptırmışım. Milli Eğitim Bakanlığı biliyor. Tek bir okul FETÖ'ye verildi mi?

Neden ceza çıktı?

Cezanın boş yere verildiğini hep beraber göreceğiz.

Marina ile ilgili hak iddianızı sürdürüyorsunuz değil mi?

Hiçbir dava kesinleşmiş ve kaybedilmiş değil. Hiçbir iddiamdan vazgeçmedim, geçme niyetinde değiliz.

Sizce marinaya çöküldü mü?

Bana göre çalışanlarım tarafından dolandırıldım. Mübariz Mansimov'un malına kolay kolay çökülemez. Biz korkak değiliz. Biri tehdip edip de malıma çöksünler. Hakkımdaki FETÖ iddianamesine bakarsanız, aynı çalışanlar aleyhimde şahit. Hepsi yalancı şahit.

Marinanın elinizden çıkması ile FETÖ davası birbiriyle bağlantılı mı?

Burası Türkiye, her şey olabilir. Sanmam ki marinanın yeni sahipleri, o güce maliktirler ve Türk adaletini şaşırtsınlar.

Ağar'ı nereden tanıyorsunuz?

Aşağı yukarı 15 sene oldu. Haydar Aliyev'in cenazesine Bakü'ye gelmişti. İşadamı Yusuf Uğur ve milletvekili Saffet Sancaklı, Azerbaycan'da otelde Ağar'ı bana tanıttılar. "Seninle tanışmak istiyor." (dediler) Tanışmamız öyle oldu.

Bu ilişkiniz Türkiye'de devam etti, öyle mi?

Ağar'ı her zaman milliyetçi bildim. Devlet adamı bildim. Sıkıntılı günler geçiriyordu. Sahip çıktım, yalnız kalmasın diye.

Sahip çıktım derken neyi kastediyorsunuz?

Yanımda kaldı, Ulus'ta evimi verdim, evimde oturdu, komşum oldu. Aşağı yukarı 7-8 sene beraber oturduk. Bir kuruş almadım.

Marinanın yönetim kurulu başkanlığına Tolga Ağar'ı siz mi atadınız?

Tolga Ağar'ı müdür olarak koydum. Marinadaki benzin istasyonunu verdim onlara.

Ağar cezaevindeyken neler oldu?

Her hafta yanına gidip geldim. Helikopter pisti yaptırdım, Aydın'da. Pist cezaevine yakın bir yerdeydi. Haftada bir marinadan helikopter servisi kaldırıyorduk.

Çıktıktan sonra "Gülen'le görüşmek istiyorum" mu dedi?

FETÖ'nün yanına gitmek istedi, gittik.

Neden gitmek istedi?

Ona sorsanıza.

Bildiğim kadarıyla özel uçağınızla Pensilvanya'ya gittiniz.

New York'a gittik. Helikopter kiraladım, Pensilvanya'ya geldik. İhsan Kalkavan bize katıldı. Gülen'in önünde oturduk. Gülen, Erdoğan için iyi şeyler konuşmuyordu. "Sen kim oluyorsun! Varsan bugün, Erdoğan sayesinde. Sen karar ver, imam mısın, politikacı mısın?" dedim. Bu lafıma alındı. Bir tek şey dedim: "Sizin yanlış yolda olduğunuzu düşünüyorum.Yanınıza gelenlerin de yanlış yolda olduğunu düşünüyorum." Bu lafı söyleyip çıktım. Bir süre sonra Ağar da çıktı.

Bu ziyaret davaya delil diye kondu.

2017'de soruşturma açıldı, 2019'da kapandı. FETÖ'cü olmadığım ortaya çıktı. Altı ay sonra gizli tanıklar çıkıyor. Kumpas kuruluyor. Örgüte yardımdan beş sene verildiği görülmemiş. Böyle saçmalık görmedim. En koyu FETÖ'cülere bile 2,5-3 sene vermişler.

Şunu söylemek istiyorum: Türk vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Beni bu memkeketten kimse soğutamaz. Bütün malvarlığımı bu memlekete taşıdım. Mezarımı Etiler'den 10 sene önce aldım. Ölsem burada toprağa verileceğim. Gidecek başka bir yerim yok, niyetim de yok. Davalardan vazgeçmeyi düşünmüyorum. Hukuk geç de olsa tecelli edecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •