Sedat Peker’le ilgili bomba ‘pazarlık’ iddiası!

Sedat Peker’le ilgili bomba ‘pazarlık’ iddiası!
A- A+

Birgün yazarı Erk Acarer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun Bin Zayed el Nahyan ile görüşmesini kaleme aldı. “AKP’ye yönelik ifşaları ve Saray’a uzanan şaibeler nedeni ile BAE’de olan Peker konusunda pazarlık yapıldı” diyen Acarer, “Kapsamı ‘Peker karşılığında, yatırım fırsatı ve Türkiye’de toprak peşkeşiydi. Görüşmeye Varlık Fonu Başkanvekili ve Yatırım Ofisi Başkanı'nın davet edilmesinin anlamı da buydu” ifadelerini kullandı.

Erk Acarer'in ‘Külliye’de, BAE ile ‘Peker rüşveti’ konuşuldu’ başlıklı yazısında şunları kaydetti:

Geçtiğimiz hafta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliye’de önemli bir görüşme yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun Bin Zayed el Nahyan’ı kabul etti. Bu görüşmeye Türkiye’nin Varlık Fonu Başkanvekili ve Yatırım Ofisi Başkanı da davet edilmişti.

‘TARİHİ’ GÖRÜŞME!

Toplantı sonrası iki ülke arasında buzların eriyeceği sinyali verilirken, BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, buluşmayı “tarihi”olarak nitelendirdi. Reuters Haber Ajansı da görüşmeyi, ‘Libya’daki çatışma, Körfez içi anlaşmazlıklar ve Doğu Akdeniz sularında rekabette tansiyonu düşürmeye yönelik bir hamle’ olarak ele aldı.

YATIRIM FIRSATI!

Nahyan’ın kabulü sonrası, Erdoğan, Çankaya’da AKP ve Saray’a yakın TV kanallarının ortak yayınında, ‘gazetecilerin’ sorularını yanıtladı. BAE ile görüşmeye de değinen Cumhurbaşkanı, “İnanıyorum ki çok kısa zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ülkemizde ciddi yatırımlara girecek” ifadelerini kullandı.

ESAS KONU NEYDİ?Reuters’in yanı sıra, Türkiye’deki hiçbir medya kuruluşu da, “Erdoğan’ın, BAE’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı ile yatırım konularını konuşması tuhaf değil mi?” diye sormadı. Külliye’de konuşulup, yandaş medyada açıklaması yapılan toplantının esas konusu Sedat Peker’di.

GÜVENLİK TOPLANTISINDA NEDEN YATIRIM KONUŞULUR?

AKP’ye yönelik ifşaları ve Saray’a uzanan şaibeler nedeni ile BAE’de olan Peker konusunda pazarlık yapıldı. Kapsamı ‘Peker karşılığında, yatırım fırsatı ve Türkiye’de toprak peşkeşiydi. Görüşmeye Varlık Fonu Başkanvekili ve Yatırım Ofisi Başkanı'nın davet edilmesinin anlamı da buydu.

“VİDEO ÇEKME VE PAYLAŞIM YAPMA”

BAE’de de yansımaları oldu! Peker, Twitter üzerinden yaptığı son açıklamaları ve sonrasında paylaştığı mesaj videosu ile konuya dikkat çekti. Suikast riskinin yanı sıra, Türkiye’nin ülkeye baskısı nedeniyle de bir süredir video yayınlayamadığı biliniyor. Ayrıca Twitter'da paylaşım yapmaması konusunda da ciddi olarak uyarılıyor.

TAŞLAR YERİNDEN OYNADI

2 Mayıs’ta video çekmeye başlamış ve dünyanın herhangi bir yerinde bir değil on hükümet düşürecek ifşaları, belgeler ile ‘inkar edilemeyen bir biçimde’ ortaya koymuştu. Siyasette, içişleri bakanlığında ve yargıda tahribat yaratan bu bilgilerin somut bir karşılığı olmamış gibi görünse de temel sarsıldı, taşlar yerinden oynadı.

OYUN DIŞINA İTİLENLER

Üstelik kilit noktadaki bazı figüranlar, aracılar, devleti kişisel çıkarlara uygun olarak dizayn etmesi görmezden gelinen ya da desteklenen kişiler ‘şimdilik' oyun dışına itildi. Mehmet Ağar ortalarda görünmüyor, Korkut Eken hakkında soruşturma açıldı, Alaattin Çakıcı Kıbrıs’ta.

GÖZDEN ÇIKARILDI, GÖZÜMÜZ ÜSTÜNDE!

Kamuoyu, EKBA Holding patronu Cihan Ekşioğlu’nu, CHP’li Ali Mahir Başarır’ın ‘Türkiye’nin yeni Susurluk’u dediği Paramount Otel ile tanımıştı. İçişleri Bakanlığı, yargı ve Savunma Başkanlığı ile iş tutan yazılım, silah, mermi satışı ile FETÖ Borsası’ndan servet elde eden Ekşioğlu gözden çıkarıldı, saklandığını zannediyor!

ANKARA’NIN ‘ABİSİ’

Ankara’yı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yakın akrabası ile birlikte Narko-Tefe imparatorluğuna çeviren, Ayhan Bora Kaplan, 15 Temmuz Gecesi, emniyetin dağıtttığı silahları saklayan ekibin başındaydı. Hakkındaki kalın dosyalara rağmen her nasılsa yurtdışına kaçmayı başardı. Almanya’da ve istihbarat tarafından izleniyor!

MUHALEFET ETKİLİ OLAMADI

Tüm bunlar 2 Mayıs tarihinde başlayan etkinin sonucu olsa da, CHP’nin başını çektiği Millet İttifakı muhalefet bloğu, ortalığa saçılan pisliği iyi değerlendiremedi ve eleştirildi. Onlarca dosya varken, “10 bin dolar verilen vekil kimdi?” gibi sorular takıntı haline getirildi, iş sulandırıldı.

“DEVREYE GİRMESEYDİM TÜRKİYE GERİ DÖNÜLMEZ NOKTADA OLACAKTI”

Kamuoyu ‘muhalefet konusundaki’ tepkileri ve eleştirilerinde hiç de haksız sayılmaz. Türkiye’nin şu anda durduğu yeri, Peker’e yakın kaynaklardan aldığımız, kritik bir ifade ile açıklayalım: “Eğer biraz daha geç kalınmış olsaydı ve ben devreye girmeseydim, Türkiye geri dönülmez bir noktaya gelecekti.”

MADEM ANLATTIKLARI ÖNEMSİZDİ, NEDEN KORKUYORSUNUZ?

Şu soruların muhatabı da Saray ve AKP iktidarı olabilir:

Madem Peker’in anlattıkları önemsizdi, madem gerçek dışı ifadelerdi, o zaman neden BAE ile peşkeşe dayalı bir takas pazarlığına giriştiniz? Niye BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı ile konusu sorumluluk alanı olmadığı halde ‘Türkiye’ye yatırım’ konusunu görüştünüz?”

Yazının tamamı için tıklayın!

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •