'Bitcoin' kabusu! Birkaç dakika içinde servet kaybetti! Sayısı hızla artıyor...

'Bitcoin' kabusu! Birkaç dakika içinde servet kaybetti! Sayısı hızla artıyor...
A- A+

Tüm dünyada kripto para piyasası gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Hal böyle olunca dolandırılanların sayısı da hızla artıyor. Bitcoin yatırımcısı Phillipe Christodoulou adlı kişinin başına gelenler ise pes dedirtti. İşte Christodoulou'un saniyeler içinde kaybettiği servet...

İnanılmaz bir dolandırıcılık olayı yaşandı. Sahte uygulamalara karşı çok daha dikkatli olunmasını tekrar kanıtlayan bu olayda mağdur olan kişi sahte Trezor uygulaması üzerinden 17.1 Bitcoin satın aldı.

2600 DOLAR KAYBETTİ

600 DOLAR KAYBETTİ

Washington Post'un haberine göre; yatırım yaptığını sanan kullanıcını hesabındaki varlığının tamamen çekildiğini gördü. Phillipe, farkında olmadan 600 bin dolar (4.9 milyon lira)kaybetti.

3

Sahte uygulama için gerekli işlemleri yapacağını bildiren Phillipe, App Store ile iletişime geçtiğini de söylüyor.

4

Apple’ın yayıncı ekibinden nasıl geçtiği anlaşılmayan sahte uygulama, yaşanan bu dolandırılma olayından sonra uygulama mağazadan kaldırıldı.

5

Konu hakkında Phillippe, “Apple, onlara olan güvenime ihanet etti. Apple bundan paçayı sıyırmayı hak etmiyor” dedi. Apple bunun ardından sahte Trezor uygulamasının App Store'da yayınlanmasının nedenini geliştiricilerin uygulamayı incelemeye sunduklarında amacını değiştirdikleri şeklinde verdi.

6

Uygulamanın açıklamasında Trezor'un bir kriptografi uygulaması olduğu, herhangi bir kripto para birimi alışverişi içermediği belirtiliyordu. Bu da sahte uygulamanın 22 Ocak'ta App Store'da yayına alınmasını sağladı.

7

Uygulama yayınlandıktan sonraysa geliştiriciler, uygulamayı bir kriptografi uygulaması olarak göstermekten çıkararak uygulamanın kripto para cüzdanı olduğunu yazdı.

8

Öte yandan Hindistan asıllı Türk vatandaşı Aldüllatif Tayyip de kripto para borsasına girdi, para kazandı. Fakat 1 saat sonra büyük panik yaşadı.

9

CNN Türk'ün haberine göre; Hindistan asıllı Türk vatandaşı Aldüllatif Tayyip de kripto para borsasına girdi, para kazandı. Fakat aracı şirket tarafından dolandırıldığını sonradan anladı. Talihsiz borsacı 3 milyon 300 bin lira değerindeki kripto parasını kaybetti. Aldüllatif Tayyip konuyu şu şekilde özetlemişti:

10ŞİRKET ZAMANLA GÜVEN SAĞLADI

ŞİRKET ZAMANLA GÜVEN SAĞLADI

Kripto para satın almak için internet araştırması yaptım. Bu şirketi buldum. Aracı şirket üzerinden düşük paralarla işlem yaptım. Şirket zamanla güven sağladı.

11

Yatırdığım ana para 220 liraydı. Buna karşılık kripto aldım. Aldığım kripto para zaman içerisinde çok değerlendi. Değeri 3 milyon 300 lira ulaştı.

12

Bütün bakiyemi çekmek istediğimde ilk önce işlemin başarılı olduğunu gördüm. Şüphe duymadım. Yaklaşık bir saat sonra dolandırıldığımı fark ettim. Uzmanlar dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

13SEBASTİAN 4.6 MİLYON LİRASINI KAYBETTİ

SEBASTİAN 4.6 MİLYON LİRASINI KAYBETTİ

Öte yandan sahte Elon Musk hesabından paylaşılan kripto para mesajına inanıp 560 bin dolar (4.6 milyon TL) kaybeden Sebastian bu süreçte neler yaşadığını tek tek anlattı.

14

Sebastian 564 bin dollar kaybettiği geceyi utanç ve öfkeyle hatırlıyor. Sıradan bir akşamdı. Eşiyle birlikte Netflix'te bir dizi izlemiş, o yatmaya gidince kendisi de koltukta biraz daha oturup telefonunu kurcalamaya başlamıştı.

15

Bir twitter uyarısı geldi: Elon Musk mesaj paylaşmıştı. "Musk, 'Dojo 4 Doge?' diye tweet atmıştı, ben de bunun ne anlama geldiğini merak ettim" diye anlatıyor.

16Altında bir link vardı, tıkladım ve Bitcoin dağıttığını gördüm

'Altında bir link vardı, tıkladım ve Bitcoin dağıttığını gördüm'

Sebastian, linke tıkladığında profesyonel görünen ve Bitcoin dağıtımının bütün hızıyla devam ettiği bir web sayfası açılmış. Sayfa, katılımcılara, yatırdıkları parayı ikiye katlama vaadinde bulunuyor, bir köşede ise kalan vakti gösteren bir kronometre geri sayım yapıyormuş.

17

Yarışma Elon Musk'ın Tesla ekibi tarafından düzenlenmiş görünüyordu. Katılımcılardan 0,1 Bitcoinden (yaklaşık 6 bin dollar) ile 20 Bitcoine (yaklaşık 1,2 milyon dolar) kadar Bitcoin göndermeleri halinde iki katının kendilerine geri gönderileceği vaat ediliyordu.

18

Sebastian, Elon Musk'ın Twitter hesabındaki mavi tıklı teyitli logoyu yeniden kontrol edip 5 Bitcoin mi yoksa 10 Bitcoin mi göndermesi gerektiğine karar vermeye çalışıyordu.

19

"Bu kesinlikle gerçek, maksimuma oyna diye kendime telkinde bulunup 10 Bitcoin gönderdim" diyor. Ardından 20 dakikalık bekleme dönemi başlamış. Almanya'nın Köln kentindeki evinde Sebastian, her 30 saniyede bir ekranını güncelleyerek Bitcoinlerinin iki katına çıkmış halde gelmesini beklemiş.

20

Elon Musk'tan yeni bir kriptolu tweet gelince içine su serpilmiş, Bitcoin dağıtımıyla ilgili ilk tweetin gerçek olduğuna daha da inanmış. Ama ekrandaki kronometrede süre geri sayımı tamamlanıp 0'a ulaşınca "Bunun büyük bir dolandırıcılık olduğunu anladım" diyor Sebastian.

21

"Kafamı koltuktaki yastıkların arasına gömdüm, kalp atışım hızlandı. Ailemin hayatını değiştirecek parayı, erken emeklilik ve çocuklarıma tatile gitme hayallerimi boşa düşürmüştüm."

22

"Üst kata çıkıp yatağın kenarına oturdum. Karımı uyandırıp ne büyük bir hata yaptığımı anlattım." Sebastian o gece hiç uyuyamamış. Parasının tamamını ya da en azından bir kısmını geri alabilmek umuduyla dolandırıcılık yapan web sayfasına e-postalar göndermiş, Elon Musk'ın sahte Twitter hesabına tweetler atmış. Sonuç alamayınca, parasını kaybettiğini kabullenmek zorunda kalmış.

23

BBC Türkçe'nin haberine göre; Amsterdam'daki blok zinciri teknolojisi danışmanlığı şirketi Whale Alert, Sebastian'ın 10 Bitcoin'i transfer etmesini ve birkaç gün içinde kimliği belirsiz kişilerce paraya çevrilmesini dehşetle izlemiş. Şirket, bu tür dolandırıcılık işlemlerine karşı yetkilileri harekete geçirmeye çalışmış, ama sonuç alamamış.

24

Blok zincir analistleri, kripto paraların gerçek zamanlı hareketini takip edip eğilimleri gözlemliyor. Eşantiyon Bitcoin "dağıtımı" yoluyla dolandırıcıların büyük paralar elde ettiğini tespit ediyorlar. Sebastian'ın 10 Bitcoini ise tanık oldukları en büyük tek işlemde transfer olmuş.

25DOLANDIRILANLARIN SAYISI HIZLA ARTIYOR

DOLANDIRILANLARIN SAYISI HIZLA ARTIYOR

Araştırmacılar, dolandırıcıların 2021'de rekor düzeyde para elde ettiklerini belirtiyor. Eşantiyon çeteleri2021 yılının ilk üç ayında 18 milyon dolar dolandırmış. 2020 yılının tamamında yapılan dolandırıcılık ise 16 milyon dolar olmuş. 2020'de bu tür dolandırıcılığa maruz kalanların kisi sayısı 10.500 iken, bu yıl bu rakam şimdiden 5.600'e ulaşmış. Dolandırıcıların taktikleri ise 2018'den bu yana pek değişmemiş. Elon Musk gibi ünlü yatırımcıların sahte Twitter hesaplarını açmak, gerçek hesaptan paylaşım yapılmasını ve daha da inandırıcı olsun diye birine cevap verilmesini beklemek. Bu tür dolandırıcılıklar için Twitter'ın yanı sıra YouTube, Facebook ve Instagram gibi diğer sosyal medya platformları da kullanılıyor.

26BİTCOİN PİYASASI HAREKETLİ

BİTCOİN PİYASASI HAREKETLİ

Whale Alert'in kurucusu Frank van Weert, "Bunu açıklayacak bir verimiz yok, ama genel Bitcoin piyasası ile ilgili olabilir. Bitcoin fiyatları yükseldikçe insanlar çılgına dönüyor ve çoğu bu piyasada yeni olduğu için hızlı para kazanma arzusu ağır basıyor" diyor. "Ayrıca Elon Musk gibi kripto para destekçisi bir yatırımcının Bitcoin dağıtması da oldukça olası görünüyor."

27Bu dolandırıcılıklara maruz kalan insanlar eğitimsiz değil.

"Bu dolandırıcılıklara maruz kalan insanlar eğitimsiz değil."

Van Weert ayrıca, kendi tanıtımları için eşantiyon Bitcoin dağıtımı yapan gerçek kripto para web sayfalarının olmasının da bu tür tuzaklara düşmeyi kolaylaştırdığını söylüyor.

28APTAL BİRİ DEĞİLİM

'APTAL BİRİ DEĞİLİM'

Olayın üzerinden üç hafta geçmesine karşın Sebastian hala utanç duyuyor, "Aptal biri değilim aslında" diyor. "İletişim teknolojisi alanında çalışan eğitimli biriyim. Eşim ve iki çocuğumla, bahçeli, güzel bir evde yaşıyorum. O gece açgözlü davrandım ve bu beni körleştirdi." 42 yaşındaki Sebastian Bitcoine ilk yatırımını 40 bin dolar ile 2017'de yapmış. Zaman içinde 10 Bitcoinin değeri 500 bin euroyu bulmuş.

29BİTCOİN ÇALMAK ÇOK KOLAY

'BİTCOİN ÇALMAK ÇOK KOLAY'

Sebastian, yetkililerin uluslararası çapta dolandırıcılara karşı harekete geçmesini, Bitcoin ticareti yapan şirketlerin de aktif yardımda bulunmasını istiyor.

30

"Bitcoin çalmak çok kolay. Bitcoin ticareti yapan platformların müşterilerini tanıması ve birilerinin hırsızlar tarafından hedef alınıp alınmadığını kontrol etmeleri gerekiyor."

31

En çok yankı yaratan Bitcoin dolandırıcılığı ise 2020'de olmuş, Bill Gates, Kim Kardashian, Elon Musk gibi ünlülerin sahte sosyal medya hesaplarını kullanan dolandırıcılar 118 bin dolarlık Bitcoin çalmış, olayla ilgili üç kişi tutuklanmıştı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
Manşet haberler
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •